W Polsce mniej osób pracuje zdalnie niż w krajach OECD. To efekt struktury polskiej gospodarki
W Polsce 27 proc. zatrudnionych ma możliwość pracy zdalnej, a w krajach OECD 40 proc. – uważają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Różnica między Polską a innymi krajami OECD, wynika ze struktury naszej gospodarki opartej na sektorze przemysłowym.
2020-10-25, 12:00
– Zgodnie z danymi GUS z 21 października tego roku, w trakcie pandemii w formie zdalnej swoją pracę wykonywało blisko 25 proc. pracujących osób w Polsce, z tego spora część przez jakiś czas – mówi starszy analityk z zespołu gospodarki cyfrowej PIE Jacek Grzeszak.
Powołując się na dane na koniec I kwartału dodał, że pracę zdalną wykonywało 11 proc. pracowników, a na koniec II kwartału – 10,2 proc. zatrudnionych. Ok. 10 proc. pracowników wykonywało wszystkie obowiązki w domu, a blisko 15 proc. albo pracowało w modelu hybrydowym albo w formie zdalnej, ale tylko przez krótki czas.
Powiązany Artykuł
Nieoczekiwany efekt pandemii: pracownikom spodobała się praca z domu
Przemysł wyklucza możliwość pracy w domu
Wspólne badanie PIE i PFR wykonane pod koniec lipca 2020 pozwoliło oszacować skalę stosowania pracy zdalnej na podobnym poziomie do szacunków GUS. Na pytanie o to, czy w miejscu pracy respondenta była stosowana praca zdalna w związku z pandemią, 5,5 proc. odpowiedziało, że istniała taka możliwość przez pewien czas, 12 proc. odpowiedziało, że taka możliwości istnieje do tej pory, a 9,5 proc. odpowiedziało, że w szczycie obostrzeń praca zdalna była obowiązkowa.
Posłuchaj
REKLAMA
– Składa się więc to na 27 proc. respondentów deklarujących możliwość lub obligatoryjność pracy zdalnej w trakcie wiosennych miesięcy 2020 roku. Pozostałe 25 proc. respondentów powiedziało, że w ich miejscu pracy tylko pojedyncze osoby miały możliwość pracy zdalnej, a 44 proc., że w ich miejscu pracy nie było takiej możliwości – tłumaczy ekspert.
Jego zdaniem szacunki OECD wskazują, że ok. 40 proc miejsc pracy jest możliwych do wykonywania w formie zdalnej, jednak rozdźwięk między sytuacją pracowników w Polsce i w innych krajach OECD wynika ze struktury polskiej gospodarki, mocno opierającej się na sektorze przemysłowym (ok. 40 proc. zatrudnionych), który wyklucza możliwość przeniesienia pracy do domów pracowników.
– Choć w sektorze usług pracuje w Polsce ponad połowa siły roboczej, duża część z tej grupy pracuje w branżach, które wymagają stałej obecności w miejscu pracy – choćby w handlu (ok. 2,5 mln osób) lub transporcie (ok. 900 tys. osób) – zaznacza Jacek Grzeszak.
Ważne są także preferencje pracowników
W ocenie analityka, biorąc pod uwagę fakt, że praca zdalna może obejmować z racji wykonywanych zadań ok. 20-25 proc. siły roboczej, należy wziąć też pod uwagę preferencje pracowników.
REKLAMA
– Z przeprowadzonego wspólnie z PFR badania wynika, że spośród osób, które dostrzegają możliwość wykonywania swoich obowiązków zdalnie (ok. 40 proc. badanych), tylko 12 proc. zadeklarowało, że chciałoby w ten sposób stale pracować. Kolejne 14 proc. uznało, że najlepszym dla nich modelem pracy byłoby łączenie pracy zdalnej i z miejsca pracy, a 16 proc. odpowiedziało, że woli wykonywać obowiązki w miejscu pracy – tłumaczy.
Ekspert PIE uważa, że najbardziej prawdopodobny scenariusz przyszłości to mała grupa pracowników wykonujących wszystkie swoje obowiązki zdalnie (ok. 5-10 proc.) oraz większa grupa (ok. 15 proc.), która będzie miała możliwość pracy zdalnej, ale nie będzie to ich podstawowy sposób wykonywania obowiązków.
Powiązany Artykuł
Eksperci: są branże, które nie wrócą już do dawnej działalności, wsparcie państwa powinno być więc celowane
PolskieRadio24.pl/PAP/DoS
REKLAMA
REKLAMA