Lokata: dlaczego jednak się opłaca

W czasach rekordowo niskich stóp procentowych zarabianie na lokatach pozostawia wiele do życzenia. Tyle, że mają one swoje zalety – gwarantują bezpieczeństwo i jednak, niewielki ale pewny zysk od zainwestowanego kapitału. Czy warto z nich korzystać, radzi dziennikarz ekonomiczny, Tomasz Jaroszek w rozmowie z Justyną Golonko.

2014-07-13, 20:19

Lokata: dlaczego jednak się opłaca
Lokaty to nadal podstawowa forma oszczędzania Polaków. Trzymają na nich połowę swoich wolnych środków.Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Jak szukać najwyżej oprocentowanych lokat, radzi dziennikarz ekonomiczny, Tomasz Jaroszek w rozmowie z Justyną Golonko./Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Żyjemy w czasach najniższych stóp procentowych, stąd oprocentowanie lokat terminowych też jest bardzo niskie – mówi ekspert.

Banki mają się dobrze: nie muszą szukać kapitału u klientów, stąd słaba oferta

Jak tłumaczy, wynika to również z tego, że banki mają się doskonale, nie mają problemów z pozyskiwaniem kapitałów, i to jest gorsza wiadomość dla ich klientów.

Dla klienta najlepsze kryzysowe czasy

Dla nich najlepsza sytuacja jest wtedy, gdy banki mają problem z kapitałem, wtedy kuszą wyższym oprocentowaniem oferowanych lokat. ─ Pamiętamy oferty podczas kryzysu, gdy oprocentowanie lokat dochodziło do 8-9 procent, nawet w skali kilku miesięcy. Te oferty jednak nie wrócą i należy się przyzwyczaić, że oprocentowanie lokat jest bardzo niskie – wynoszą e 2-3 procent, przy rekordowych dochodzących do 5 procent – mówi ekspert.

Obecna oferta dla masowego klienta: 2,5-3,5 procent, niezależnie na jaki okres

Obecnie oferta banków obejmująca lokaty opiewa na 2 – 3,5,- 4 procent i to właściwie niezależnie, czy lokujemy pieniądze na kwartał, czy na rok. Nawet przy tych dłuższych lokatach, oferta wynosi ok. 3,5 procent – podkreśla ekspert.  Co najgorsze w ciągu najbliższych miesięcy czy roku nie należy się spodziewać poprawy tej sytuacji.

REKLAMA

Warto jednak szukać okazji – banki polują na nowych klientów

Tyle, że nie wszystko stracone. Ekspert uważa, że jeśli się przyjrzeć dokładnie ofertom bankowym, można jednak znaleźć lepszą ofertę. Najczęściej obejmuje ona nowych klientów, a to oznacza, że możemy tam przenieść swoje oszczędności i wykorzystać lepsze oprocentowanie.

─ Banki od czasu do czasu prowadzą poszukiwania nowych klientów, stąd ogłaszają promocje, które mają przede wszystkim przyciągnąć klientów od konkurencji – podkreśla Jaroszek.

Ekspert radzi, aby szukać tych możliwości na blogach czy serwisach finansowych.

Lepsze warunki lokat w bankowości mobilnej

Ostatnio ważnym motywem wykorzystywanym przez banki dla pozyskiwanie nowych klientów jest bankowość mobilna. Często założenie konta mobilnego owocuje wyższą o 0,5-1  procent ofertą.  ─ Na to też warto zwrócić uwagę – mówi Jaroszek.

REKLAMA

A lokaty to nadal podstawowa forma oszczędzania Polaków. Trzymają na nich połowę swoich wolnych środków.

Justyna Golonko

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej