Jak zmniejszyć rachunek za wodę nawet o kilkadziesiąt złotych miesięcznie?
Wielu z nas wciąż może mieć kłopot ze zrozumieniem treści rachunku za wodę. A to oznacza, że płacimy za nią często więcej, niż powinniśmy.
2015-08-31, 20:27
Posłuchaj
Warto jednak odszyfrować jego treść aby zmniejszyć wydatki na wodę.
Czytajmy rozliczenia za wodę
Najczęściej koszt wody ujęty jest w comiesięcznym czynszu w formie prognozy na podstawie dotychczasowego zużycia, a rozliczenie następuje raz na 6 lub 12 miesięcy.
Najważniejsze jest więc przeanalizowanie okresowego rozliczenia po to, by zrozumieć czy zużywamy więcej czy mniej wody – tłumaczy Andrzej Jędrzejczak ekspert z Blue Media.
Na każdym rozliczeniu za wodę znajdziemy aż kilkanaście różnych informacji, takich jak oznaczenie punktu poboru, okres rozliczeniowy, czy ceny i stawki opłat zgodne z obowiązującymi taryfami. Dzięki zrozumieniu, jak naliczane są koszty, a także zastosowaniu prostych oszczędności, nasze rachunki za wodę mogą być znacznie niższe.
REKLAMA
Prośmy o zmniejszenie wysokości zaliczek
Kluczowe dla zrozumienia kosztów i wprowadzenia oszczędności na rachunku są punkty mówiące o prognozowanym i rzeczywistym zużyciu wody oraz cenie za jednostkę wody ciepłej i zimnej. Takie informacje o rzeczywistym zżuciu wody dostaniemy z rozliczeniu ze spółdzielni. I na to mamy realny wpływ – oszczędzajmy wodę i często spisujmy nasze liczniki. To najprostszy sposób na zweryfikowanie czy wprowadzane w życie oszczędności mediów przekładają się na rzeczywiste wyniki.
Warto na bieżąco monitorować zużycie mediów. I jeśli widzimy, że płacimy większe zaliczki niż nasze rzeczywiste miesięczne zużycie, to warto zwrócić się z prośba do dostawcy o zmniejszenie wysokości zaliczek. A samo ograniczenie liczby kąpieli w wannie i zastąpienie ich prysznicem może dać nawet kilkadziesiąt złotych oszczędności – wylicza Andrzej Jędrzejczak ekspert z Blue Media.
Jak jeszcze oszczędzać na wodzie?
Według danych Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, średnie zużycie wody w Polsce to 150 litrów dziennie na osobę. Oznacza to równowartość nawet 80 złotych miesięcznie.
Zmiana nawyków może pozwolić na realne oszczędności
Korzystając z prysznica zamiast wanny czy zakręcając wodę podczas mycia zębów, możemy zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt litrów wody dziennie – a to oznacza kilkanaście złotych oszczędności na miesięcznej fakturze - Andrzej Jędrzejczak ekspert z Blue Media.
REKLAMA
Wymieńmy sprzęt domowy
W oszczędzaniu wody pomocny będzie przegląd techniczny naszego domu. Bardzo często to nieszczelne spłuczki i kapiąca z kranu woda powodują niekontrolowane zużycie wody. To w rezultacie może spowodować duże straty finansowe w ciągu roku.
Warto też zainwestować w urządzenia – nowoczesne zmywarki i pralki zużywają znacznie mniej wody, niż starsze modele. Producenci przekonują, że podczas mycia w zmywarce zużywane jest nawet 5x mniej wody niż przy myciu ręcznym. Na oszczędność pozwolą też perlatory – nakładki na krany, które ograniczają wypływ wody.
Justyna Golonko
REKLAMA