Szkody niemajątkowe będą jednolicie wyceniane? KNF przygotowuje rekomendację

Komisja Nadzoru Finansowego przekazała dzisiaj do konsultacji założenia rekomendacji dla firm ubezpieczeniowych dotyczące ustalania i wypłaty zadośćuczynienia z tytułu szkód niemajątkowych z umów ubezpieczenia OC.

2016-01-25, 21:20

Szkody niemajątkowe będą jednolicie wyceniane? KNF przygotowuje rekomendację

Posłuchaj

O pracach na rekomendacją KNF ws. wyceny szkód niemajątkowych, w radiowej Jedynce Polskiego Radia, mówiła Dagmara Wieczorek-Bartczak z KNF. /Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Do tej pory przepisy nie określają kryteriów, jakimi należy się kierować przy określaniu zadośćuczynienia - i dlatego - po pierwsze - sprawy ciągną się latami i - po drugie - często w podobnych sprawach przed sądami zapadają diametralnie różne wyroki, bo poszkodowani chcieliby dostać jak najwięcej a firmy ubezpieczeniowe wypłacić jak najmniej.

- Tworząc te rekomendacje mieliśmy na myśli to, aby jakoś ten proces uporządkować. Nie doprowadzać do tego, że odszkodowania nie są odpowiednią wyceną krzywdy jaką doznali poszkodowani. Zaczęliśmy od tych elementów, które są możliwe do zrealizowanie przed urząd KNF – mówi Dagmara Wieczorek-Bartczak z KNF.

- Staraliśmy się, aby uporządkować proces od strony proceduralnej, organizacyjnej oraz zarządczej. Wprowadzić okoliczności jakie powinny być brane pod uwagę w trakcie oceny roszczenia, jakie do zakładu wpłynęło, tak aby w sposób przewidywalny wycenić tą krzywdę , i przyznać odpowiednią wysokość odszkodowania – wyjaśnia.

A być może wzorem innych krajów europejskich - pojawi się tabela zgodnie z którą ustalana będzie wielkość zadośćuczynienia.

REKLAMA

- To jest drugi krok, po ustrukturyzowaniu procesu. Próba stworzenia tabeli, którą można by wprowadzić jako załącznik do umowy OC, o tym jakie świadczenia, i w jakiej wysokości mogą być przyznawane ze względu na przepisy, które znajdują się w kodeksie cywilnym. Mamy nadzieję, że będzie to odpowiednia wysokość do tergo jaką krzywdę poszkodowani doznali – dodaje.

Do 11 marca Komisja Nadzoru Finansowego czeka na uwagi, nowa rekomendacja mogłaby obowiązywać od stycznia 2017 roku. Nie wiadomo jednak jak zmiany wpłynął na wysokość polis OC.

Dominik Olędzki, fko

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej