Jesteś w rejestrze długów, to możesz mieć problem

2017-03-21, 20:54

Jesteś w rejestrze długów, to możesz mieć problem
GPW zawiesiła obrót akcjami i obligacjami GetBack najpierw na dzień 16 kwietnia, a następnie - na żądanie Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) - bezterminowo.Foto: Glow Images/East News

Długi Polaków rosną z roku na rok. Czy to oznacza, że jesteśmy społeczeństwem tonącym w długach?

Posłuchaj

Dlaczego znalezienie się w rejestrze długów może pogłębić nasze problemy, i jak sie z niego "wypisać", o tym w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki./Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

 − Raczej nie, ocenia Adam Łącki z Krajowego Rejestru Długów.

2,26 mln dłużników jest zadłużonych na ponad 33 mld zł

Jak ocenia, Polacy zadłużają się w sposób umiarkowany i dodaje, że w Krajowym Rejestrze Długów notowanych jest obecnie ok. 2,26 mln konsumentów, zadłużonych łącznie na ponad 33 mld zł.
 
Co grozi za niespłacanie długów?

Jeżeli nie spłacamy w terminie naszego zadłużenia musimy liczyć się z sankcjami.

Jak ostrzega gość radiowej Jedynki, zadłużony konsument może się liczyć z takim działaniem wierzyciela, jak wpisanie do rejestru długów.

Masz dług – jesteś w rejestrze i masz kłopot

− Ten wpis jest dla nas bardzo niekorzystny, gdyż o naszym zadłużeniu dowiaduje się cały rynek, z którym mamy do czynienia jako konsumenci. Czyli gdy np. będziemy chcieli kupić telefon komórkowy, czy usługę dostępu do telewizji satelitarnej, możemy zostać zweryfikowani, i odmówią nam sprzedaży produktu, czy usługi, mówi Adam Łącki.
 
Z rejestru długów może nas wypisać wierzyciel

Jak pozbyć się  piętna dłużnika, kiedy zadłużenie zostało spłacone?

Czy  dłużnik powinien sam interweniować w firmach prowadzących rejestry dłużników -  doradza prawnik, Filip Powroźnik, z kancelarii Lexadvisor.

Podkreśla, że do rejestru długów wpisują nas wierzyciele – np. banki i to do nich trzeba się zgłosić w pierwszej kolejności, aby wykreślili te informacje z rejestrów.

Co zrobić, gdy mimo spłacenia długu, nadal tkwimy w rejestrze?
 
Bywają jednak sytuacje, że wierzyciel pomimo uregulowania zadłużenia, nie usunął swojego klienta z rejestrów zadłużenia. Co może wtedy zrobić już były dłużnik?

 − Wtedy pozostaje nam droga sądowa z powództwa cywilnego, wtedy dłużnik może wystąpić o odszkodowanie za narażenie nas na szkodę z powodu nie wykreślenia nas z rejestru, mówi Filip Powroźnik.

Największe problemy z płatnościami nie dotyczą spłaty kredytów, ale rachunków, czynszu, alimentów, czy na przykład kar za jazdę bez biletu.

Elżbieta Mamos, jk

Polecane

Wróć do strony głównej