more_horiz
Gospodarka

PIT 2016: spóźnialscy powinni jak najszybciej rozliczyć się z fiskusem

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2017 14:00
Termin składania wypełnionych zeznań podatkowych za ubiegły rok minął 2 maja. Rzecznik Ministerstwa Finansów Łukasz Świerżewski podkreśla, że podatnik, który jeszcze nie przesłał do urzędu skarbowego wypełnionego PIT-u, powinien to zrobić i uzasadnić opóźnienie.
Audio
  • Rzecznik Ministerstwa Finansów Łukasz Świerżewski: podatnik, który jeszcze nie przesłał do urzędu skarbowego wypełnionego PIT-u, powinien to zrobić i uzasadnić opóźnienie (IAR)
  • Rzecznik Ministerstwa Finansów Łukasz Świerżewski: osoby wysyłające PIT po terminie nie mogą korzystać ze wszystkich możliwości dostępnych podatnikom (IAR)
Termin składania zeznań podatkowych minął 2 maja
Termin składania zeznań podatkowych minął 2 majaFoto: Bartosz Zakrzewski/Shutterstock.com

Łukasz Świerżewski wyjaśnia, że jeśli ktoś nie jest recydywistą i wyrazi tak zwany "czynny żal", urząd skarbowy raczej nie nałoży na niego kary. Rzecznik Ministerstwa Finansów dodaje, że jeśli podatnik notorycznie lekceważy swoje obowiązki wobec fiskusa, urząd skarbowy może nałożyć na niego karę w wysokości do 4 tysięcy złotych. Jeśli sprawa trafi do sądu, maksymalny wymiar kary wzrośnie do 40 tysięcy złotych.

Spóźnialscy nie mogą rozliczyć się współnie z małżonkiem

Łukasz Świerżewski dodaje, że osoby wysyłające PIT po terminie nie mogą korzystać ze wszystkich możliwości dostępnych podatnikom. Nie mają możliwości wspólnego rozliczenia się ze współmałżonkiem, czy wsparcia organizacji pożytku publicznego 1 procentem podatku.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że w tym roku prawie 10 milionów Polaków rozliczyło się z fiskusem przez internet.

IAR, awi