Zapowiedź rewolucji w płatnościach kartą. Będzie więcej zabezpieczeń
Projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, który dostosowuje polskie prawo do dyrektywy unijnej zwanej w skrócie PSD II, trafił do konsultacji społecznych.
2017-05-12, 19:09
Posłuchaj
Nowe prawo wprowadza m.in. nowe rodzaje usług na rynku płatniczym i zwiększa ochronę konsumentów.
O płatnościach kartą będzie wiedział nie tylko bank
Nowe przepisy wprowadzają szereg zmian dla całego sektora finansowego, jak i konsumentów. Zwiększają m.in. konkurencję pomiędzy dostawcami usług płatniczych.
− To swego rodzaju rewolucja, mówi Andrzej Zduńczyk z Biura Informacji Kredytowej.
Jak wyjaśnia, podmioty trzecie: z sektora fin-tech, e-commerce i same banki, dostaną dostęp do danych obejmujących płatności klienta za jego zgodą lub możliwość inicjacji płatności.
− To otwiera zupełnie nowe koncepcje produktowe, które te firmy będą mogły świadczyć, wpłynie również na model biznesowy działania banków, mówi ekspert.
REKLAMA
Jak podkreśla, w ten sposób dostęp do informacji o płatnościach klienta będą miały nie tylko banki, ale również, za jego zgodą – podmioty trzecie.
Będzie większa konkurencja, ale czy nie kosztem większego ryzyka?
Większa konkurencja na rynku usług płatniczych to dla konsumentów dobra wiadomość, bo oznacza zwykle wyższy i szerszy poziom usług oraz niższe ceny, ale może też oznaczać większe ryzyko.
Będą dodatkowe zabezpieczenia
− Dlatego nowe przepisy wprowadzają dodatkowe zabezpieczenia dla konsumentów, mówi dr Paweł Widawski ze Związku Banków Polskich.
I wyjaśnia, że należy spodziewać się wzmocnienia zabezpieczenia uwierzytelnienia się podczas transakcji.
− Proces logowania w banku, czy potwierdzenia transakcji, będzie bardziej złożony, ale dzięki temu dużo bezpieczniejszy, mówi gość Ekspressu Gospodarczego.
Idea tzw. silnego uwierzytelnienia, budzi jednak najwięcej kontrowersji. bo w praktyce oznacza wykorzystanie dodatkowych zabezpieczeń przez klienta. Krótko mówiąc klient będzie musiał więcej czynności wykonać by zalogować się na stronę banku czy potwierdzić dokonanie transakcji.
Chodzi np. o biometrię czyli odcisk palca.
REKLAMA
− Dodatkowe uwierzytelnienie, choć pozornie kłopotliwe, w praktyce ma zwiększyć bezpieczeństwo samych klientów -podkreśla Andrzej Zduńczyk.
Zwłaszcza, że zwiększa się także liczba uczestników rynku usług płatniczych. Nowe przepisy wprowadzają także krótszy, bo 15-to dniowy termin na rozstrzyganie reklamacji przez podmioty rynku finansowego.
Nowe regulacje od 2018 r.
Nowe regulacje dotyczące rynku usług płatniczych mają zacząć obowiązywać w 2018 r.
Elżbieta Szczerbak, jk
REKLAMA