GUS : inflacja w czerwcu wyniosła 2 proc. r/r. Najbardziej zdrożały jaja, masło, paliwa
Tak jak spodziewali się ekonomiści, powoli rosną ceny towarów i usług konsumpcyjnych. Jak informuje GUS, w czerwcu wzrosły one o 2,0 proc. rdr, (w tym towarów – o 2,2% i usług – o 1,4%), a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,1 proc.
2018-07-13, 21:00
Posłuchaj
Wcześniej GUS podał w szacunku flash, że w czerwcu ceny rdr wzrosły o 1,9 proc., a mdm wzrosły o 0,1 proc.
W maju wskaźnik ten ukształtował się na poziomie 1,7 procent.
W ciągu roku najbardziej zdrożały jaja, masło, staniał za to cukier. Wzrosły ceny paliw
Jak wynika ze szczegółowych wyliczeń GUS, w ciągu roku w przypadku żywności najbardziej zdrożały jaja – o 26,8 proc., oleje i tłuszcze – o 12,7 proc., w tym masło – aż o 25,6 proc., staniał za to cukier – o prawie 40 procent.
REKLAMA
W tym czasie o 14 procent zrożała benzyna , o 10,6 gaz oraz diesel. Co ciekawe usługi transportowe sa droższe tylko o 1,3 proc.
Co pociągnęło wskaźnik inflacji w górę w porównaniu z poprzednim rokiem?
W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie transportu (o 8,6%) oraz żywności (o 2,8%) i mieszkania (o 1,8%) podwyższyły wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych odpowiednio o 0,73 p. proc., 0,62 p. proc. i 0,46 p. proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 4,2%) obniżyły ten wskaźnik o 0,23 p. proc.
Co pociągnęło wskaźnik inflacji w górę w porównaniu z poprzednim miesiącem?
Jak czytamy w komunikacie GUS, w czerwcu w porównaniu z poprzednim miesiącem, największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny dotyczące transportu oraz rekreacji i kultury (po 0,9%), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,08 p. proc. i 0,06 p. proc.
Spadają za to ceny żywności oraz odzieży i obuwia
Niższe ceny odzieży i obuwia (o 1,4%) oraz żywności (o 0,3%) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,07 p. proc. i 0,06 p. proc.
REKLAMA
Na czerwcowy wzrost cen największy wpływ miały ceny paliw
Marta Petka-Zagajewska z PKO Banku Polskiego powiedziała, że na czerwcowy wynik wpłynęła między innymi sytuacja na rynku paliw. Dodała, że to co neutralizuje poziom inflacji, to ceny żywności, głównie za sprawą wysokich zbiorów owoców i warzyw.
mBank: inflacja w czerwcu przyspieszyła do 2 procent
Jak czytamy w komentarzu mBanku, inflacja w czerwcu przyspieszyła do 2%, a nie jak wcześniej zakładał odczyt flash do 1,9% (rozbieżności pomiędzy odczytami nie zdarzają się często, ale jeżeli wystąpią, to zawsze wynoszą 0,1 p. proc).
Nieco wyższy okazał się finalny szacunek cen żywności, ceny paliw podniosły się o 1,1%, wyższe od naszych szacunków okazały się kategorie bazowe – do niespodzianek należy zaliczyć nieco silniejsze od naszych oczekiwań podwyżki w kategorii „mieszkanie” oraz „transport” (bez paliw).
W konsekwencji inflacja bazowa ukształtowała się na poziomie 0,6%. Co ciekawe, wzrost inflacji bazowej nastąpił mimo silnych spadków cen w kategorii odzież i obuwie, które nie zareagowały na kurs walutowy i nadal pokazują silnie ujemne dynamiki roczne (odpowiednio -5% oraz -2%). Uważamy, że jest tu spora przestrzeń do korekty w górę w kolejnych miesiącach i kwartałach.
REKLAMA
BIEC: presja inflacyjna przybiera na sile
Najnowsze prognozy opublikowane przez Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych przestrzega, że presja inflacyjna przybuera na sile i prognozuje, że, że inflacja w Polsce będzie rosła. Przemawia za tym Wskaźnik Przyszłej Inflacji, rosnące ceny paliw, słabnący złoty oraz rosnące koszty w firmach, związane m.in. z brakiem pracowników.
Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych, wzrósł w lipcu tego roku o 0,6 pkt - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.
Dodano, że drugi miesiąc z rzędu czynniki inflacjogenne w gospodarce przybierają na sile.
REKLAMA
Rosną oczekiwania inflacyjne wśród producentów i konsumentów
"O ile przed miesiącem wśród czynników mających wpływ na inflację dominowały czynniki decydujące o kosztach prowadzenia działalności gospodarczej, o tyle obecnie dołączyły do nich oczekiwania producentów i konsumentów" - wskazało Biuro w komunikacie.
W lipcu 2018 r. z siedmiu składowych wskaźnika pięć działało w kierunku nasilenia presji inflacyjnej, a dwie w kierunku jej osłabienia - zaznaczyli eksperci BIEC.
Zdaniem Macieja Borkowskiego, dyrektora Biura Analiz w Centralnym Domu Maklerskim Pekao SA, aktualne warunki sprzyjają inflacji w Polsce.
- Wskaźnik może utrzymywać się na obecnym poziomie albo nawet rosnąć w kolejnych miesiącach mimo spodziewanego spowolnienia wzrostu gospodarczego w drugim półroczu - mówił w Polskim Radiu 24 w rozmowie z Karoliną Mózgowiec.
Jak podkreśla analityk, na naszym podwórku te dane są mniej zmienne, ale jak spojrzymy na dynamiki inflacji i wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych, tam jest znacznie bardziej interesująca sytuacja.
- W czerwcu inflacja CPI w USA przyspieszyła do 2,9 proc w ujęciu rocznym. W połączeniu z tym, że przez ostatnich siedem kolejnych kwartałów dynamika PKB USA przyspieszała, oznacza to, że prawdopodobnie amerykańska gospodarka jest w fazie spowolnienia gospodarczego, gdyż tylko raz w historii - na początku lat 90-tych - dynamika PKB w Stanach Zjednoczonych przyspieszała przez tak długi czas. Do tego dochodzi ostatnie umocnienie dolara i tzw. wojna handlowa. Prawdopodobnie więc światowa gospodarka jest u progu przesilenia - uważa Borkowski.
REKLAMA
NRG, IAR, jk, kw
REKLAMA