X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Rynek złota: pieniądze odpływają od bezpiecznej przystani

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2018 18:48
Od ponad miesiąca złoto nie potrafi przekonać do siebie inwestorów. Tracą też inne surowce. Kiedy złoto ma szansę wrócić do łask i dlaczego teraz nie ma na nie chętnych? - sprawdzał w radiowej Jedynce Marcin Jagiełowicz z Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia. 
Audio
  • Kiedy złoto ma szansę wrócić do łask i dlaczego teraz nie ma na nie chętnych? - sprawdzał w radiowej Jedynce Marcin Jagiełowicz z Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Dziś do południa uncja złota nieznacznie odrabiała straty, ale żółty metal traci nieustannie od kwietnia.

- Tak niskiego popytu, jak w tym półroczu nie widziano od 9 lat. O notowaniach złota tradycyjnie decyduje kurs dolara - mówi w radiowej Jedynce główny ekonomista X Trade Brokers, dr Przemysław Kwiecień w rozmowie z Marcinem Jagiełowiczem. 

- Bezpośrednią przyczyną słabości cen złota jest dobra postawa dolara. Cena złota i dolara są ze sobą silnie skorelowane. Od II kwartału amerykańska waluta wyraźnie zyskała i to się przełożyło na słabość większości surowców - dodał. 

Kruszcom nie jest też po drodze z rosnącymi stopami procentowymi. Rezerwa Federalna - centralny bank USA podniósł je w tym roku dwukrotnie i zapowiada kolejne podwyżki.

W ostatnim czasie złoto nie cieszyło się dobrą renomą w Indiach i na bliskim Wschodnie. A to paliwo, które napędza światowy popyt. Po stronie producentów - olbrzymia nadwyżka. To wszystko nie zachęca inwestorów do wielkich zakupów. Marta Bassani-Prusik z Mennicy Polskiej uważa, że powrót do złota nastąpi jeszcze w tym roku.

- Wszyscy obserwatorzy rynku kruszców są zgodni, że ta iluzja rosnącej amerykańskiej gospodarki za rządów Donalda Trumpa przestaje działać na inwestorów. Dlatego pod koniec roku inwestorzy wrócą do bezpiecznej przystani, którą jest złoto - dodał. 

Przemysław Kwiecień dodaje, że kruszcom pomogą obecne niskie ceny - zatrzymując produkcję - ale to w dopiero w dłuższym okresie.

Dzisiaj za uncje złota płaci się w granicach 1220 dolarów.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Marcin Jagiełowicz, kw 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak