Będzie ustawa chroniąca klientów kantorów internetowych
Kantory internetowe trafią pod nadzór. Obecnie, mimo szybkiego rozwoju i całkiem sporej skali, nie potrzebują one licencji na swoją działalność w Polsce, co niestety niesie za sobą sporo niebezpieczeństw dla klientów takich platform.
2018-09-04, 18:49
Posłuchaj
Ostatnio, media informowały o tym, że klienci jednego z największych takich kantorów w naszym kraju, mieli problemy z odzyskaniem wpłaconych pieniędzy. To jednak ma się zmienić, bowiem nad nowelizacją prawa, która w przyszłości ma zapobiegać takim sytuacjom, pracuje Ministerstwo Finansów.
Oszukani klienci kantoru Fritz Exchange
O tym, że wymiana pieniędzy on-line może być niebezpieczna przekonali się klienci kantoru Fritz Exchange, którzy na zakupione waluty musieli czekać nawet kilka tygodni, a niektórzy, jak nasza słuchaczka, pani Jolanta, w ogóle nie dostali swoich pieniędzy z powrotem.
Jak wyjaśnia, korzystała przez pięć miesięcy z tej platformy, kupując franki.
− Gdy w sierpniu przelałam na konto kantoru środki, okazało się, że na moje konto kredytowe nie wpłynęły zakupione środki i do tej pory te pieniądze nie wpłynęły, mówi klientka kantoru.
REKLAMA
I choć problem z kantorami internetowymi pojawił się dopiero teraz, to zagrożenie było znane od dawna, m.in. za sprawą ubiegłorocznego raportu Najwyższej Izby Kontroli.
Resort finansów przygotowuje ustawę chroniącą klientów kantorów internetowych
To jednak ma się zmienić. Obecnie, jak mówi Paweł Jurek z Ministerstwa Finansów, w resorcie toczą się prace nad projektem ustawy, która ma uregulować działalność kantorów internetowych oraz zapewnić ochronę interesów, czyli pieniędzy, klientów takich platform.
Jak podkreśla, istotne jest aby wszystkie podmioty świadczące usługę wymiany walut na odległość podlegały obowiązkowi rejestracji i uzyskania zezwolenia po spełnieniu określonych warunków.
− Działalność takich podmiotów podlegałaby, po wejściu w życie ustawy, kompletnemu nadzorowi i kontroli, mówi gość radiowej Jedynki.
REKLAMA
Obecnie kantory internetowe bez nadzoru
Rozwiązania, nad którymi pracuje Ministerstwo Finansów, pozytywnie ocenia Izabela Dąbrowska-Antoniak, Dyrektor Wydziału Klienta Rynku Bankowo- Finansowego w biurze Rzecznika Finansowego.
Jak zauważa, jej instytucja zgłaszała postulat objęcia nadzorem kantorów internetowych już w 2017 r.
− Obecnie te instytucje nie są objęte żadnym nadzorem, a ponieważ zajmują się działalnością finansową, taki stan nie powinien mieć miejsca, mówi gość Polskiego Radia.
Do wejścia w życie nowych rozwiązań, trzeba zachować ostrożność
Zanim jednak nowe prawo wejdzie w życie, i klienci kantorów on-line będą mogli poczuć się bezpieczniej, ekspertka zaleca ostrożność.
REKLAMA
I radzi, aby zwracać uwagę na bardzo niską cenę ofert, która może świadczyć o pułapkach, czytać opinie o kantorach.
W Polsce działa obecnie ok 50-ciu kantorów internetowych. Ich roczne obroty sięgają ponad 50 mld zł.
Błażej Prośniewski
REKLAMA