Polacy coraz częściej zastrzegają utracone dokumenty
Ponad 150 tysięcy skradzionych lub zagubionych dokumentów zastrzegli Polacy w 2018 roku. Tym samym w Centralnej Bazie Danych Dokumentów Zastrzeżonych jest ich już ponad 1 milion 700 tysięcy. Ważne, żeby utracone dowody osobiste, paszporty czy prawa jazdy zgłaszać, bo dzięki temu stają się bezużyteczne dla potencjalnych przestępców, wyłudzających pieniądze z banków.
2019-01-29, 18:04
Posłuchaj
A ci nie próżnują. W ubiegłym roku próbowali wyłudzić prawie 5,5 tysiąca kredytów na niebagatelne sumy.
- W ubiegłym na skradziona tożsamość starano się wyłudzić 361 mln zł - mówi w radiowej Jedynce Dariusz Kozłowski, wiceprezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji.
- Statystycznie banki blokują 20 prób wyłudzeń dziennie. Średnio co trzy minuty zastrzegany jest jeden dowód w Polsce. Cieszy nas taka sytuacja bo świadomość obywateli o potrzebie zastrzegania dokumentów stopniowo rośnie ale tez niepokoi nas sytuacja jak nieroztropnie postępujemy z własnymi dokumentami - dodaje Kozłowski.
Zgłoszenie utraconych dokumentów do systemu dokumentów zastrzeżonych oznacza, że ta informacja dotrze do wszystkich jego uczestników
REKLAMA
- Ta informacja trafia do wszystkich banków firm telekomunikacyjnych, do policji, do prokuratury i wszystkich podmiotów, które obsługują znaczące liczby klientów indywidualnych i instytucjonalnych gdzie podjęcie decyzji wiąże się z zaprezentowaniem dokumentu tożsamości - podkreśla Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku banków Polskich.
- Związek Banków Polskich rozpoczyna dziś 13. etap kampanii informacyjnej systemu Dokumenty Zastrzeżone, żeby przypomnieć Polakom, że w razie ich utraty nie są na straconej pozycji - dodaje Pietraszkiewicz.
Warto pamiętać, że zastrzegać należy także utracone karty. Mamy ich w Polsce już ponad 30 milionów.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Aleksandra Tycner, kw
REKLAMA
REKLAMA