Wakacyjny poradnik inwestycyjny. Inwestowanie w akcje

2021-07-16, 11:40

Wakacyjny poradnik inwestycyjny. Inwestowanie w akcje
Według resortu finansów - dane miesięczne, zwłaszcza w przypadku dochodów z VAT są bardzo zmienne. . Foto: Rawpixel.com/Shutterstock.com

Inwestowanie w akcje oznacza po prostu kupowanie niewielkich udziałów we własności spółki publicznej. Te małe udziały są znane jako akcje spółki, a inwestując w nie, masz nadzieję, że spółka będzie się rozwijać i osiągać dobre wyniki w czasie. Jeśli firma się rozwija i osiąga dobre wyniki, twoje akcje mogą stać się bardziej wartościowe, a inni inwestorzy mogą być skłonni kupić je od ciebie za więcej niż za nie zapłaciłeś. Jeśli tak się stanie, zarobisz, gdy sprzedasz swoje akcje.

W celu rozpoczęcia inwestowania w akcje należy otworzyć rachunek inwestycyjny w domu maklerskim. Dom maklerski jest licencjonowaną firmą pośredniczącą w kupnie i sprzedaży akcji lub innych papierów wartościowych. Działając jako pośrednik między kupującymi i sprzedającymi, firma ta zazwyczaj zatrudnia maklerów, którzy realizują zlecenia klientów firmy lub nadzorują zautomatyzowany proces przekazywania zleceń na giełdę papierów wartościowych. Usługi brokerskie są zazwyczaj świadczone na zasadzie prowizji.

Kwoty prowizji pobierane za kupno i sprzedaż papierów wartościowych różnią się w zależności od domu maklerskiego. Często cena za transakcję jest wskaźnikiem poziomu usług oferowanych przez firmę. Na przykład, biuro maklerskie, które pobiera opłaty na niższym poziomie, może oferować mniejszy dostęp do analiz rynkowych, jak to, które pobiera wyższe opłaty. Podobnie, firma, która pobiera wyższe prowizje, zazwyczaj oferuje bardziej spersonalizowaną obsługę.

Jakie masz cele?

Zanim zaangażujesz swoje pieniądze w inwestycje, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiego typu inwestorem jesteś. Podczas otwierania rachunku maklerskiego, dom maklerski zapyta Cię o Twoje cele inwestycyjne i o to, jak duże ryzyko jesteś gotów podjąć.

Powiązany Artykuł

shutt waluty 1200.jpg
Trudne inwestycje na rynku walutowym. KNF: ponad 3/4 inwestujących poniosło stratę

Niektórzy inwestorzy chcą brać aktywny udział w zarządzaniu swoimi inwestycjami, a inni wolą "kupić i zapomnieć". Bardziej "tradycyjni" brokerzy internetowi, pozwalają na inwestowanie w akcje, obligacje, fundusze giełdowe (ETF), fundusze indeksowe i fundusze zbiorowego inwestowania.

Jednym z najlepszych sposobów dla początkujących, aby rozpocząć inwestowanie na giełdzie jest umieszczenie pieniędzy na internetowym rachunku inwestycyjnym, który może być następnie wykorzystany do inwestowania w akcje lub fundusze inwestycyjne akcji. W przypadku wielu rachunków maklerskich można rozpocząć inwestowanie od niewielkich kwot.

Zdecyduj, ile chcesz zainwestować

Analizę rozpocznij od wyodrębnienia puli pieniędzy, których nie chcesz narazić na ryzyko. Giełda nie jest miejscem dla pieniędzy, które mogą być potrzebne w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Podczas gdy rynek akcji prawie na pewno wzrośnie w długim okresie, w krótkim okresie ceny akcji są po prostu zbyt niepewne - w rzeczywistości spadek wartości portfela o 20 proc. w danym roku nie jest niczym niezwykłym. W 2020 roku, podczas pandemii wirusa COVID-19, rynek zanurkował o ponad 40 proc. i w ciągu kilku miesięcy odbił się od rekordowego poziomu.

Przed zainwestowaniem w akcje wyodrębnij środki na:

  • Twój fundusz awaryjny;
  • Pieniądze, które będą potrzebne na opłacenie czesnego dla dziecka;
  • Fundusz na przyszłoroczne wakacje;
  • Pieniądze odkładane na zaliczkę, nawet jeśli przez kilka lat nie będziesz gotowy do zakupu domu;
  • Inne strategiczne z Twojego punktu widzenia wydatki.

Alokacja aktywów

Ogólna koncepcja związana z inwestowaniem jest taka, że z wiekiem akcje stopniowo stają się mniej pożądanym miejscem do przechowywania pieniędzy. Jeżeli jesteśmy młodzi, mamy przed sobą dziesiątki lat, aby przetrwać wszelkie wzloty i upadki na rynku, ale nie jest tak w przypadku emerytów, którzy są uzależnieni od dochodów z inwestycji.

Oto krótka zasada, która pomoże Ci ustalić orientacyjną alokację aktywów. Weź swój wiek i odejmij go od 110. Jest to przybliżony procent możliwych do zainwestowania pieniędzy, które powinny być ulokowane w akcjach (obejmuje to fundusze inwestycyjne i ETF oparte na akcjach). Pozostała część powinna być ulokowana w inwestycjach o stałym dochodzie, takich jak obligacje. Można następnie dostosować ten stosunek w górę lub w dół w zależności od własnej tolerancji ryzyka.

Analiza inwestycji

W celu zrozumienia w co i jak zainwestować należy przynajmniej zapoznać się z podstawowymi narzędziami analizy technicznej i fundamentalnej rynku.

Powiązany Artykuł

1 finanse kanchana_koyjaiShutterstock 1200.jpg
Lokaty już nieopłacalne. Bartosz Turek: "Posiadacze lokat nie mają co liczyć na realne zyski z depozytów"

Analiza fundamentalna ocenia akcje, próbując zmierzyć ich wartość wewnętrzną. Analitycy fundamentalni badają wszystko, począwszy od ogólnej gospodarki i warunków przemysłowych, a skończywszy na sile finansowej i zarządzaniu poszczególnymi spółkami. Zyski, wydatki, aktywa i pasywa - wszystko to jest przedmiotem analizy analityków fundamentalnych.

Analiza techniczna różni się od analizy fundamentalnej tym, że traderzy próbują zidentyfikować okazje, patrząc na trendy statystyczne, takie jak zmiany cen akcji i wolumenu. Podstawowym założeniem jest to, że wszystkie znane czynniki fundamentalne są uwzględnione w cenie, więc nie ma potrzeby zwracania na nie szczególnej uwagi. Analitycy techniczni nie próbują mierzyć wewnętrznej wartości papierów wartościowych. Zamiast tego wykorzystują wykresy giełdowe do identyfikacji wzorców i trendów, które sugerują, jak dany walor będzie zachowywał się w przyszłości.


PolskieRadio24.pl/ Investopedia/ mib

Polecane

Wróć do strony głównej