Zlikwidowana zostanie ulga związana z obrotem zabytkiem. Zostaną odliczenia na ich remonty
Przekładamy wejście w życie z 1 lipca br. na 1 stycznia 2023 r. możliwości dzielenia proporcjonalnie kwoty wolnej w zaliczkach oraz kwoty wolnej w zaliczkach jeśli chodzi o umowy cywilnoprawne. Zlikwidujemy także ulgę związaną z obrotem zabytkiem - zapowiedział wiceminister finansów Artur Soboń.
2022-04-13, 14:27
- Mamy takie dwie kwestie, które wynikają z czystej wykonalności - to świadczy o tym, że chcemy unikać tych błędów, które polegały na tym, że proponowaliśmy coś, co jest dobre dla podatników, ale trudne do realizacji. Nie da się tego zrobić po prostu tak od ręki - powiedział na konferencji prasowej Soboń.
Jak dodał, chodzi o dwie kwestie, których wejście w życie zostanie przełożone z 1 lipca br. na 1 stycznia 2023 r.
- Jedna to jest możliwość dzielenia proporcjonalnie, przy różnych źródłach dochodów, kwoty wolnej w zaliczkach. Myśmy proponowali, aby to była nie tylko jedna dwunasta, czyli kwota wolna przez 12 miesięcy, ale również jedna dwudziesta czwarta i jedna trzydziesta szósta. Bo możemy uzyskiwać dochody u dwóch, trzech płatników podatku. Te źródła dochodów mogą być różne. Ale w związku z tym, iż to jest operacja, która wymaga czasu, po konsultacjach zmieniamy datę wejścia w życie na 1 stycznia 2023 - powiedział wiceminister finansów.
Umowy cywilnoprawne
Druga kwestia, jak mówił, dotyczy "nowego tytułu w zaliczkach, czyli umowy cywilnoprawne"
REKLAMA
- Zależało nam na tym, aby proporcjonalnie kwotę wolną w zaliczkach rozliczać także przy umowach zleceniach. Natomiast w związku z tym, że dostawcy systemów informatycznych mówią, iż taka zmiana, która oznacza zupełnie nowy tytuł w rozliczeniu kwoty wolnej wymaga więcej pracy, niż ten krótki termin 1 lipca, to również zmieniamy na 1 stycznia - powiedział Soboń.
Zniknie ulga związana z obrotem zabytkiem
- Zlikwidujemy - tak jak zapowiadaliśmy - ulgę związaną z obrotem zabytkiem, czyli ulgę, która była wskazywana jako możliwość optymalizacji podatkowej. Natomiast, jeśli ktoś będzie chciał inwestować, remontować taki zabytek, to pod ścisłą kontrolą konserwatora, po akceptacji na podstawie określonych w ustawie dokumentów będzie mógł takiego odliczenia podatku dokonać - zapowiedział wiceminister.
Dodał, że uszczelniona zostanie ulga na remont.
Wiceszef MF przekazał także, że proponowane zmiany są wynikiem przeprowadzonych konsultacji.
REKLAMA
Czytaj także:
- Obniżki stawki PIT będą miały wpływ na budżet. Sejm niebawem zajmie się projektem zmian w podatkach
- Soboń o zmianach dla firm. Będzie możliwość ponownego wyboru sposobu rozliczania podatków
IAR/PAP/mk
REKLAMA