Inwestycje w 2024 roku. Na które klasy aktywów warto zwrócić uwagę? Przedstawiamy prognozy analityków

2024-01-17, 11:30

Inwestycje w 2024 roku. Na które klasy aktywów warto zwrócić uwagę? Przedstawiamy prognozy analityków
2024 rok może oferować duże możliwości inwestycyjne.Foto: Shutterstock/ Pixels Hunter

2024 rok powinien obfitować w możliwości intratnych inwestycji. Przynajmniej tak prognozują analitycy rynkowi. Sprawdzamy, które klasy aktywów uważają za najbardziej atrakcyjne.

Stratedzy inwestycyjni J.P. Morgan uważają, że powolny wzrost globalnej gospodarki w pierwszej połowie 2024 r., a do tego wyższe rentowności obligacji i rozsądne wyceny akcji oznaczają, że perspektywiczne zwroty wydają się bardziej obiecujące niż od ponad dekady.

Główne tematy inwestycyjne na 2024 r. obejmują sztuczną inteligencję (AI) i zachęty rządowe dla ważnych politycznie branż, w tym bezpieczeństwa narodowego, energii odnawialnej, półprzewodników, infrastruktury i łańcucha dostaw.

Fundusze akcji wzrostowych

Akcje wzrostowe są napędzane przez szybki wzrost przychodów i zysków spółek. Akcje spółek technologicznych zazwyczaj należą do szybko rosnących, podobnie jak akcje spółek z sektora usług komunikacyjnych i konsumenckich. Wszystkie te sektory radziły sobie dobrze w 2023 r., odnotowując silne odbicia.

- Fundusze akcji wzrostowych inwestują w spółki, które mają rosnąć w ponadprzeciętnym tempie w porównaniu do innych firm i mogą być dobrym wyborem dla inwestorów poszukujących wyższych zwrotów i gotowych zaakceptować wyższe ryzyko - powiedział Taylor Kovar, dyrektor generalny i założyciel Kovar Wealth Management.

Inwestycje w wartość

Inwestowanie w wartość to strategia polegająca na wyszukiwaniu niedowartościowanych akcji, często pomijanych przez rynek, o silnych fundamentach i potencjale przyszłego wzrostu. Akcje te są zazwyczaj sprzedawane po niższych cenach w stosunku do ich wartości wewnętrznej, w oparciu o dane fundamentalne, takie jak zyski i przychody.

Proces myślowy stojący za inwestowaniem w wartość polega na tym, że te niedowartościowane akcje zyskają na cenie, gdy rynek rozpozna ich prawdziwą wartość.

Tradycyjne sektory wartości, takie jak przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, opieka zdrowotna i podstawowe produkty konsumenckie, znalazły się wśród słabszych spółek w 2023 roku. W 2024 r. akcje tego typu mogą zasłużyć na swoją reputację, zyskując na wartości, gdy inwestorzy zidentyfikują akcje, które wydają się być sprzedawane po okazyjnych cenach.

Fundusze spółek o małej kapitalizacji

Wyniki akcji spółek o małej kapitalizacji w porównaniu z akcjami spółek o dużej kapitalizacji różnią się w zależności od czynników ekonomicznych i nastrojów rynkowych.

W 2023 r. amerykański indeks Russell 2000 spółek o małej kapitalizacji osiągnął gorsze wyniki niż indeksy spółek o dużej kapitalizacji. Podobnie jak w przypadku akcji może to sygnalizować, że akcje mniejszych spółek mogą odnotować wzrosty w 2024 r., ponieważ inwestorzy skupują spółki wyceniane atrakcyjnie.

Fundusze spółek o dużej kapitalizacji

Wiele akcji zyskało na wartości w minionym roku dzięki potencjałowi sztucznej inteligencji do napędzania wzrostu produktywności. Jednak szeroka klasa aktywów obejmująca akcje o dużej kapitalizacji obejmuje dojrzałych płatników dywidend, którzy również mogą zapewnić godne stopy zwrotu.

- Fundusze akcji o dużej kapitalizacji inwestują w duże spółki o ugruntowanej pozycji i są ogólnie uważane za bardziej stabilne niż fundusze akcji o małej kapitalizacji - twierdzi Kovar. - Mogą one stanowić podstawę zdywersyfikowanego portfela, oferując stały wzrost przy umiarkowanym ryzyku.

Ponieważ duże spółki wypłacające dywidendę oferują zwroty nawet w czasie bessy, a akcje o dużej kapitalizacji mogą rosnąć w bardziej sprzyjającym otoczeniu, akcje o dużej kapitalizacji mogą być cennymi aktywami w każdych warunkach.

Długoterminowe fundusze obligacji

Długoterminowe fundusze obligacji mają dla inwestorów zarówno zalety, jak i wady.

Oferują one wyższe zyski w porównaniu z obligacjami krótkoterminowymi lub średnioterminowymi, potencjalnie zapewniając większy dochód inwestorom. W warunkach spadających stóp procentowych fundusze te mogą wykazywać solidne zyski.

Jednak wydłużone terminy zapadalności obligacji długoterminowych narażają inwestorów na ryzyko stopy procentowej; gdy stopy rosną, ceny obligacji spadają, co szkodzi wartości funduszu. Zmienność rynku może również wpływać na długoterminowe fundusze obligacji bardziej znacząco niż na ich krótkoterminowe odpowiedniki.

Raport UBS "What's Next for Bonds in 2024?" wskazał, że obniżki stóp procentowych banków centralnych i łagodzenie inflacji prawdopodobnie spowodują spadek rentowności obligacji w 2024 roku. Rentowności długu o dłuższym terminie zapadalności osiągnęły w październiku wieloletnie maksima.

Obligacje zazwyczaj radzą sobie dobrze, gdy banki centralne wstrzymują podwyżki stóp procentowych.

Towary i inwestycje alternatywne

Towary takie jak złoto, srebro, ropa naftowa i gaz ziemny lub produkty rolne mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją i niepewnością gospodarczą. Ponadto towary często mają niską korelację z akcjami, potencjalnie oferując bufor podczas spadków na rynku.

- Surowce znajdują się na sekularnych minimach w stosunku do akcji. Dyscyplina kapitałowa powróciła do sektora energetycznego, a niedoinwestowanie i polityka w zakresie zielonej energii pomogły w rozpoczęciu ruchu cen towarów - stwierdził Wes Moss, partner zarządzający i główny strateg inwestycyjny w Capital Investment Advisors.

Przykładowo, jak mówi Moss, w ciągu ostatnich trzech lat cena ropy naftowej wzrosła z poziomu poniżej 50 USD za baryłkę do ponad 70 USD. W ciągu ostatnich dwóch lat złoto podrożało z 1800 USD za uncję do ponad 2000 USD.

Moss zauważył, że trendy takie jak near-shoring i re-shoring, a także wojny z udziałem krajów produkujących energię, prawdopodobnie spowodują, że koszty energii pozostaną wysokie.

- Dla niektórych inwestorów energia, towary i aktywa rzeczywiste mogą zasługiwać na miejsce w długoterminowym, dobrze zdywersyfikowanym portfelu - stwierdził.

Czytaj także:

PR24/IAR/usnews/mib/kor

Polecane

Wróć do strony głównej