Podatki wypychają młodych Polaków na emigrację

2015-03-24, 21:51

Podatki wypychają młodych Polaków na emigrację
Polski fiskus od lat ściska naszą kwotę wolną od podatku i progi podatkowe. Foto: Pixabay

Polski system podatkowy nie jest przyjazny dla osób wkraczających na rynek pracy i dla osób o najniższych dochodach - wynika z przedstawionego dzisiaj przez firmę doradczą PWC raportu pt "Praca w Unii Europejskiej - podatki i składki. Polska na tle Europy."

Posłuchaj

Dlaczego podatki w Polsce nie wspierają młodych szukających pracy i jakie daniny obowiązują w innych krajach Unii Europejskiej, mówi Joanna Narkiewicz-Tarłowska z firmy doradczej PwC./Robert Lidke, Naczelna Redakcja Gospodarcza PR SA/.
+
Dodaj do playlisty

Jak mówi Joanna Narkiewicz-Tarłowska z firmy doradczej PwC, niższe niż w Polsce obowiązują podatki w nowych krajach Unii Europejskiej z Europu Środkowo-Wschodniej – Rumunii, Bułgarii, na Litwie na Węgrzech. – Najczęściej mamy tam do czynienia z daniną linowa – mówi ekspertka.

Polskie podatki: jesteśmy na 20. miejscu w Unii pod względem wysokości stawek >>>

Zdecydowanie wyższe stawki, progresywne, obowiązują w krajach Starej Unii – w Szwecji, Holandii, gdzie najwyższe stawki sięgają prawie 60 procent.

Polska ze swoimi stawkami  18 i 32 procent plasuje się bliżej tych niżej opodatkowanych społeczeństw.

Tyle że, na wysokość danin nie składają się tylko stawki podatków. Bardzo ważną rolę w systemie podatkowym pełni kwota wolna od podatku, po przekroczeniu której płaci się podatek dochodowy. Na Cyprze ta kwota w skali roku  wynosi 19 500 euro, w Wielkiej Brytanii 13 500 euro, a w Polsce 750 euro.

– Wyższe niż w Polsce kwoty wolne od podatku zachęcają młodych ludzi czy osoby bezrobotne do podejmowania pracy za granicą, zauważa Joanna Narkiewicz - Tarłowska z firmy doradczej PWC.

W Wielkiej Brytanii nie dość, że jest wysoka  kwota wolna od podatku to jeszcze osoby, których roczne dochody nie przekroczą 7775 funtów, nie płacą składek na ubezpieczenie społeczne.

Czyli osoby mające niskie dochody nie płacą podatków ani składek na brytyjski odpowiednik naszego ZUS-u.

Jednym z powodów niskiego, bo na poziomie 6 procent poziomu  bezrobocia w Wielkiej Brytanii może być przyjazny dla rynku pracy system podatkowy.

W Polsce kwota wolna od podatku pozostaje na niezmienionym od wielu lat poziomie co oznacza, że każdego roku oddajemy coraz więcej swoich dochodów.

Przemyślane ulgi podatkowe mogą być tymczasem przyczyną poprawy sytuacji demograficznej w poszczególnych państwach. Wskazuje na to przykład Francji gdzie rodziny wielodzietne płacą niższe podatki.

W efekcie Francja ma jeden z najwyższych wskaźników urodzeń w Europie. Wynosi on 2,01 dziecka na kobietę.

Robert Lidke

/

Polecane

Wróć do strony głównej