more_horiz
Gospodarka

Zmiany w zeznaniach podatkowych. PIT rozliczy za nas fiskus

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 08:19
W tym roku PIT rozliczy za nas urząd skarbowy na podstawie danych z Krajowej Administracji Skarbowej, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i rejestru PESEL. Elektroniczny formularz będzie dostępny na Portalu Podatkowym już od 15 lutego.
Audio
  • Koniec przykrego obowiązku. PIT-a rozliczy za nas fiskus (Elżbieta Szczerbak/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Kange Studio

Czynności jakie musi wykonać sam podatnik zostały skrócone do minimum  -mówi Renata Domasiewicz z Ministerstwa Finansów. Jak dodaje, na portalu podatkowym (www.podatki.gov.pl) trzeba będzie się zalogować, podając NIP lub PESEL oraz kwotę przychodu za rok poprzedni i jeszcze jedną informację z poprzedniego PIT-u.

Szczegóły doprecyzujemy sami

Na portalu będzie na niego czekał wypełniony już formularz, w którym będą wskazane m.in. ulgi, z których może skorzystać. Podatnik będzie mógł też wybrać na jaką instytucję przeznaczyć 1 procent podatku. Jeśli zależy nam na szybszym otrzymaniu zwrotu, to możemy zaakceptować zeznanie. Jeżeli nie - to zeznanie zostanie zaakceptowane automatycznie po upływie terminu.

Podatnik będzie miał także możliwość naniesienia zmian w takim gotowym formularzu - podkreśla Renata Domasiewicz.

Dzięki ułatwieniom wprowadzonym przez resort finansów, rozliczanie się z fiskusem staje się przyjemnością a nie przykrym obowiązkiem i daje podatnikowi wiele korzyści - zwraca uwagę Anna Misiak partner w kancelarii podatkowej MDDP. Dodaje, że "im mniej obciążeń dla podatników, tym lepiej".

W tym roku fiskus sam rozliczy podatników PIT-37 i PIT-38. W przyszłości, z takiego ułatwienia  będą mogli skorzystać także podatnicy prowadzący działalność gospodarczą.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Elżbieta Szczerbak, md