more_horiz
Gospodarka

Wakacje kredytowe. Podano aktualną liczbę wniosków

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 16:45
Około 850 tys. wniosków o wakacje kredytowe złożono we wszystkich bankach - poinformował w prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. Dodał, że spodziewa się, iż zdecydowana większość osób skorzysta z takiego rozwiązania.
Klienci banków mogą od 29 lipca składać wnioski o wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego przez maksymalnie osiem miesięcy w tym i przyszłym roku.
Klienci banków mogą od 29 lipca składać wnioski o wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego przez maksymalnie osiem miesięcy w tym i przyszłym roku. Foto: Shutterstock/Bilanol

Pietraszkiewicz w środę w TVN24 był pytany o to, ile zostało już złożonych wniosków o wakacje kredytowe. - Myślę, że w chwili, w której rozmawiamy, tych wniosków jest ok. 850 tys. złożonych we wszystkich bankach - powiedział.

Jak dodał, dla banków "było to ogromne wyzwanie techniczne, logistyczne". Zapytany o liczbę wniosków, które mogą być złożone, odparł: - Myśmy szacowali, że będzie to ok. 85 proc., a nawet zbliżymy się do 95 proc. wszystkich uprawnionych. Dodał, że "uprawnionych jest ok. 2 mln 100 tys. - tyle jest umów kredytowych". 

- Spodziewamy się, że zdecydowana większość osób skorzysta z tej możliwości - ocenił.

Sektor bankowy ma płynność

Pietraszkiewicz zapewnił, że sektor bankowy jest płynny. Jak mówił, porównując stosunek kredytów do depozytów, to kredyty stanowią 74-75 proc. - Można powiedzieć, że jest poważna nadwyżka depozytów w sektorze bankowym - wskazał.

Posłuchaj
04:57 Adam Abramowicz Rzecznik MŚP o problemach przedsiębiorców z wakacjami kredytowymi ( "Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1) Adam Abramowicz Rzecznik MŚP o problemach przedsiębiorców z wakacjami kredytowymi ( "Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1)

 

W ocenie szefa ZBP, inicjatywa wakacji kredytowych "bardzo mocno rzutuje na koszty banków i na koszty innych klientów, tych, którzy nie są beneficjentami tego rozwiązania". - Pamiętajmy, że to jest system naczyń połączonych i poważną część kosztów poniosą zarówno deponenci, jak i inni kredytobiorcy - wskazał.

Przekazał, że deponenci "to kilkanaście milionów osób, blisko 20 mln, którzy chcieliby otrzymywać wyższe oprocentowanie za swoje depozyty". A inni kredytobiorcy - jak mówił - chcieliby płacić mniej za kredyty.

Zdaniem Pietraszkiewicza, jeśli banki przez 2 lata nie otrzymają w terminie miesięcznych rat od kredytobiorców, "poniosą z tego tytułu ogromne koszty", które według szacunków NBP i ZBP mają sięgać ok. 20 mld zł.

Banki poniosą stratę

- Wiele banków w tym roku będzie musiało wykazać i wykaże straty. Rentowność polskiego sektora bankowego w dalszym ciągu bardzo mocno się obniży - powiedział Pietraszkiewicz.

Klienci banków mogą od 29 lipca składać wnioski o wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego przez maksymalnie osiem miesięcy w tym i przyszłym roku. Spłatę kredytu można zawiesić na dwa miesiące w trzecim i na dwa miesiące w czwartym kwartale 2022 r. oraz po jednym miesiącu w każdym kwartale 2023 r. Dotyczy to osób, które zaciągnęły kredyt w złotych na własny cel mieszkaniowy. 

Czytaj także:

PR1/IAR/PAP/PR24.pl/Błażej Prośniewski/mk