more_horiz
Gospodarka

Będzie można odpisać więcej z podatku na organizację pożytku publicznego. Jest projekt rozporządzenia

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2022 19:53
Projekt rozporządzenia do ustawy podwyższającej z 1 proc. na 1,5 proc. kwoty podatku przekazanej na wskazaną przez podatnika organizację pożytku publicznego (OPP) został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
od 1 stycznia 2023 r. wchodzi w życie zmiana w ustawie PIT, podwyższająca z 1 proc. na 1,5 proc. kwoty podatku należnego podlegającej przekazaniu na wskazaną przez podatnika organizację pożytku publicznego.
od 1 stycznia 2023 r. wchodzi w życie zmiana w ustawie PIT, podwyższająca z 1 proc. na 1,5 proc. kwoty podatku należnego podlegającej przekazaniu na wskazaną przez podatnika organizację pożytku publicznego.Foto: Shutterstock

Chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Finansów, ws. upoważnienia organu Krajowej Administracji Skarbowej do przekazywania 1,5 proc. na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Zmiana od nowego roku

Jak podano w uzasadnieniu do projektu, od 1 stycznia 2023 r. wchodzi w życie zmiana art. 45c ust. 8 ustawy PIT, będąca konsekwencją podwyższenia z 1 proc. na 1,5 proc. kwoty podatku należnego podlegającej przekazaniu na wskazaną przez podatnika organizację pożytku publicznego (OPP).

W związku z powyższym, na podstawie art. 45c ust. 8 ustawy PIT, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2023 r., koniecznym jest wydanie nowego rozporządzenia w sprawie upoważnienia organu Krajowej Administracji Skarbowej do przekazywania 1,5 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego - dodano.

Organ upoważniony

Organem upoważnionym do realizacji zadania polegającego na przekazaniu 1,5 proc. podatku należnego, do wskazanych przez podatników organizacji pożytku publicznego, nadal pozostanie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy - wskazano.

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24, akg