more_horiz
Gospodarka

1 marca rusza program samochodowy PFRON. Uzyskaj dofinansowanie na zakup auta

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2023 12:00
"Samodzielność-Aktywność-Mobilność" jest pakietem programów, którego celem jest rehabilitacja społeczna, zawodowa i lecznicza osób ze szczególnymi potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności. Obok narzędzi wspomagających mieszkalnictwo, pojawił się także moduł umożliwiający uzyskanie dofinansowania do zakupu samochodu. Moduł ten skierowany jest do osób z niepełnosprawnością ruchową i zakłada likwidację barier transportowych. 
PFRON dofinansuje zakup samochodu.
PFRON dofinansuje zakup samochodu.Foto: Shutterstock/Roman Zaiets

Wnioski na dofinansowanie do zakupu samochodu osobowego można składać już od 1 marca 2023 roku. 

Program z pakietu "Samodzielność-Aktywność-Mobilność!" - Mobilność osób z niepełnosprawnością adresowany jest dla osób, które w żadnej sytuacji i na żadnym dystansie nie są w stanie przemieszczać się bez użycia wózka inwalidzkiego oraz, nie są w stanie samodzielnie przesiadać się z wózka inwalidzkiego na siedzenie samochodu i z siedzenia samochodu na wózek inwalidzki.

Została wprowadzona zmiana dotycząca terminu ważności umowy, w której to termin ważności umowy dofinansowania został wydłużony z 9 do 15 miesięcy.

Składanie wniosków

Składanie wniosków będzie możliwe tylko w wersji elektronicznej za pomocą Systemu Obsługi Wsparcia (SOW). Można to zrobić samodzielnie nie wychodząc z domu lub z pomocą pracownika w Oddziale PFRON. Wniosek zostanie rozpatrzony w ciągu 30 dni.

Aby złożyć wniosek o dofinansowanie w formie elektronicznej wnioskodawca musi posiadać podpis kwalifikowany lub profil zaufany oraz adres e-mail, na który przyjdzie potwierdzenie przyjęcia wypełnionego wniosku.

Do wniosku należ dołączyć odwzorowane cyfrowo dokumenty tj.;

  • orzeczenie o niepełnosprawności,
  • zaświadczenie lekarskie dostępne na stronie PFRON- musi być potwierdzone przez lekarza specjalistę ortopedii, rehabilitacji lub neurologii.
  • jeśli dotyczy to - ważne prawo jazdy kat. B i pełnomocnictwo,
  • przewidywaną cenę zakupu dostosowanego samochodu osobowego.

Więcej na stronie uzyskaj dofinansowanie do zakupu samochodu osobowego „Samodzielność-Aktywność-Mobilność!” – Mobilność osób z niepełnosprawnością.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ PFRON/ mib