more_horiz
Gospodarka

Kolejne miesiące przyniosą spadek inflacji? Analitycy PIE o danych GUS

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2023 10:48
Kolejne miesiące przyniosą gwałtowny spadek inflacji, spowolni jednak głównie wzrost cen żywności i energii - wskazali w środowym komentarzu do danych GUS analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Inflacja bazowa na koniec roku będzie oscylować w okolicy 8 proc. - dodali.
Niestety inflacja mocno wdziera się w naszą codzienność, rozmawiamy o niej głośno i dużo, czujemy ją na co dzień.
Niestety inflacja mocno wdziera się w naszą codzienność, rozmawiamy o niej głośno i dużo, czujemy ją na co dzień.Foto: Shutterstock.com/Andrzej Rostek

W środę Główny Urząd Statystyczny poinformował, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2023 r. wzrosły rdr o 18,4 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,2 proc. W styczniu, po przeszacowaniu koszyka wag, ceny rdr wzrosły o 16,6 proc., a mdm wzrosły o 2,5 proc. Wcześniej GUS podawał, że w styczniu ceny rdr wzrosły o 17,2 proc., a mdm wzrosły o 2,4 proc.

"Inflacja podniosła się w lutym. Przewidujemy jednak, że jest to jej szczyt w tym roku" - podali analitycy PIE w komentarzu do danych GUS. Przewidują, że kolejne miesiące przyniosą szybkie spowolnienie wzrostu cen żywności i paliw. Przyznali jednocześnie, że problemem będzie wysoka inflacja bazowa. Ich zdaniem jeszcze na koniec roku będzie oscylować w okolicy 8 proc.

"Inflacja wzrosła w lutym z 16,6 do 18,4 proc., zgodnie z rynkowymi prognozami. Zmiana ma jednak głównie podłoże statystyczne – rok temu wprowadzona została tarcza antyinflacyjna, co zmieniło punkt odniesienia dla cen paliwa i żywności. Obecnie w obu grupach obserwujemy wzrost" - poinformował PIE.


Posłuchaj
05:26 Marcin Klucznik z PIE komentuje dane GUS o inflacji za luty 2023 roku ("Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1) Marcin Klucznik z PIE komentuje dane GUS o inflacji za luty 2023 roku ("Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1)

 

W opinii analityków Instytutu inflacja bazowa dalej jest wysoka - szacują oni, że ceny w tej grupie wzrosły o 11,7 proc.

Spadek inflacji

Kolejne miesiące - jak wskazali - przyniosą gwałtowny spadek inflacji, jednak spowolni głównie wzrost cen żywności i energii. "Inflacja bazowa prawdopodobnie obniży się jedynie nieznacznie. Duży wzrost cen dotyczy szerokiego przekroju produktów i usług – także tych, w przypadku, których cenniki zmieniają się bardzo rzadko" - poinformowali analitycy PIE. Ich zdaniem dane Eurostat wskazują, że w przypadku tych produktów ceny systematycznie rosną o przeszło 10 proc. - sugeruje to utrzymanie się inflacji bazowej na dwucyfrowym poziomie w kolejnych miesiącach.


Jak dodali, perspektywy na powrót inflacji do akceptowalnych poziomów są odległe. "Spodziewamy się, że ceny w 2023 wzrosną średnio o prawie 13 proc., a inflacja bazowa będzie dwucyfrowa. Za długim okresem wysokiej inflacji przemawiają też zmiany w strefie euro – wysoki wzrost cen spowodował eskalację żądań płacowych w głównych gospodarkach, co utrwali inflację" - poinformowali ekonomiści.

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny, który przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce. 

Czytaj także:


PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/Justyna Golonko mib