more_horiz
Gospodarka

Lokaty z funduszami albo niskie oprocentowanie wkładu. Oferta lokat w bankach jest daleka od ideału

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023 11:38
Pomimo wysokich stóp procentowych trudno dopatrzeć się w ofertach banków lokat z przejrzystymi warunkami z oprocentowaniem na przykład na pełny rok. Większość oferuje lokaty połączone z funduszami, a wyższe oprocentowanie jest przyznawane tylko na część wpłaconych środków.
Polacy zaczęli więcej oszczędzać.
Polacy zaczęli więcej oszczędzać.Foto: Shutterstock/Nattakorn_Maneerat

Według rankingu lokat bankowych na maj 2023 r., najwyższe oprocentowanie lokat oferują takie banki jak m.in. Plus Bank, Idea Bank czy BOŚ Bank.

Przykładowo, Plus Bank oferuje lokatę na nowe środki z oprocentowaniem 6,5% w skali roku na okres 182 dni, a Idea Bank oferuje lokatę na dobry początek z oprocentowaniem 8% w skali roku na okres 3 miesiące.

Aktualne oprocentowanie lokat bankowych zależy od wielu czynników, takich jak okres trwania lokaty, kwota depozytu, rodzaj kapitalizacji odsetek i warunki oferty.

Lokaty w największych bankach

Aktualne oprocentowanie lokat w PKO BP jest zależne od wybranej oferty:

 • Lokata progresywna - oprocentowanie stałe w okresie umownym i zależy od miesiąca trwania lokaty: 3% w skali roku w miesiącach 1-6, 6% w skali roku w miesiącach 7-12 i 9% w skali roku w miesiącach 13-18. Lokata otwierana jest na okres 18 miesięcy, a odsetki dopisuje się do salda lokaty co 6 miesięcy.
 • Lokata na nowe środki - oprocentowanie stałe w okresie umownym i zależy od rodzaju klienta: 5% w skali roku dla klientów indywidualnych i 6% w skali roku dla klientów bankowości osobistej i prywatnej. Lokata otwierana jest na okres 6 miesięcy.
 • Lokata mobilna - oprocentowanie stałe w okresie umownym wynoszące 5,75% w skali roku. Lokata otwierana jest na okres 3 miesięcy i dostępna jest tylko dla klientów korzystających z aplikacji mobilnej IKO.
 • Lokata terminowa - oprocentowanie stałe w okresie umownym i zależy od sposobu otwarcia lokaty: 1,5% w skali roku dla lokat otwartych przez serwis internetowy iPKO lub aplikację mobilną IKO i 1% w skali roku dla lokat otwartych w placówce lub na infolinii banku. Lokata otwierana jest na okres 3 miesięcy.

Stopy procentowe a inflacja w Polsce. Źródło: PAP Stopy procentowe a inflacja w Polsce. Źródło: PAP

Według strony Bank Pekao S.A., bank oferuje następujące rodzaje lokat:

 • Lokata Standardowa - dostępna w Pekao24, PeoPay oraz w oddziałach banku, oprocentowanie zależy od okresu i kwoty lokaty, stałe przez cały okres trwania umowy.
 • Lokata PeoPay - dostępna tylko w aplikacji mobilnej PeoPay, oprocentowanie 6% w skali roku na 6 miesięcy, minimalna kwota 1000 zł, maksymalna 50 000 zł.
 • Lokata do 8% z Funduszem - dostępna w oddziałach banku, oprocentowanie 7,5% lub 8% w skali roku na 6 lub 12 miesięcy, podział środków: 50% na lokatę i 50% na fundusz inwestycyjny.

Santander Bank Polska oferuje następujące rodzaje lokat:

 • Lokata terminowa - dostępna w Santander internet, Santander mobile lub w oddziałach banku, oprocentowanie zależy od okresu i kwoty lokaty, stałe przez cały okres trwania umowy.
 • Lokata mobilna - dostępna tylko w aplikacji mobilnej Santander mobile, oprocentowanie 7% w skali roku na 4 miesiące, minimalna kwota 1000 zł, maksymalna 20 000 zł.
 • Lokata do 8% z funduszem - dostępna w oddziałach banku, oprocentowanie 7,5% lub 8% w skali roku na 6 lub 12 miesięcy, podział środków: 50% na lokatę i 50% na fundusz inwestycyjny.
 • Moje cele - dostępna w aplikacji mobilnej Santander mobile, oprocentowanie zależy od metody odkładania, minimalna kwota 1 zł, maksymalna 100 000 zł na cel.

Według strony BNP Paribas Bank Polska S.A., bank oferuje następujące oprocentowania lokat:

 • Lokata na nowe środki - oprocentowanie stałe do 6,10% w skali roku, zależne od okresu lokaty (3, 6, 12 lub 18 miesięcy), minimalna kwota 1000 zł, maksymalna kwota bez ograniczeń.
 • Lokata mobilna - oprocentowanie 5% w skali roku na 4 miesiące, minimalna kwota 1000 zł, maksymalna 20 000 zł.
 • Lokata GO - oprocentowanie do 4% w skali roku, zależne od okresu lokaty (1, 3, 6 lub 12 miesięcy), minimalna kwota 1000 zł.
 • Lokata dla Samodzielniaka - oprocentowanie 4,5% w skali roku na 3 miesiące, minimalna kwota 100 zł.
 • Lokata Standardowa w PLN - oprocentowanie do 2% w skali roku, zależne od kwoty i okresu lokaty (1, 3, 6 lub 12 miesięcy), minimalna kwota 1000 zł.
 • Lokata Standardowa Walutowa w USD - oprocentowanie do 0,90% w skali roku, zależne od okresu lokaty (1, 3 lub 6 miesięcy), minimalna kwota 1000 USD.

ING Bank oferuje następujące oprocentowania lokat:

 • Lokata terminowa - oprocentowanie stałe do 2,5% w skali roku, zależne od kwoty i okresu lokaty (3, 6 lub 12 miesięcy), minimalna kwota 1000 zł.
 • Lokata terminowa Plus - oprocentowanie stałe do 6,5% w skali roku, zależne od okresu lokaty (6 lub 12 miesięcy), minimalna kwota 1000 zł, maksymalna kwota 50 000 zł lub 100 000 zł.
 • Lokata terminowa w EUR i USD - oprocentowanie stałe 0,01% w skali roku na 12 miesięcy, minimalna kwota 1000 EUR lub USD.
 • Lokata w ramach Lokaty z Funduszem - oprocentowanie stałe do 8,75% w skali roku na 3 miesiące, podział środków: 50% na lokatę i 50% na fundusz inwestycyjny.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ mib


REKLAMA