more_horiz
Gospodarka

Już 12 banków ma w ofercie "Bezpieczny kredyt". Duże zainteresowanie programem

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2023 13:35
Już 12 banków oferuje kredyty mieszkaniowe w ramach programu "Bezpieczny kredyt" - podał w poniedziałek Bank Gospodarstwa Krajowego na swoich stronach. Do listy banków, które podpisały z BGK umowy ws. programu, dołączył Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie.
Kolejne banki oferują Bezpieczny kredyt
Kolejne banki oferują "Bezpieczny kredyt"Foto: Shutterstock/ Alexander Sorokopud

Obecnie na liście publikowanej przez BGK znajdują się: Alior Bank, Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pekao, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie, mBank, PKO Bank Polski, SGB-Bank i Banki Spółdzielcze Zrzeszone z SGB-Bankiem, VeloBank, Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie.

Obsługa przez banki komercyjne

Bank Gospodarstwa Krajowego zaznaczył, że banki te na mocy zapisów ustawy o rodzinnym kredycie mieszkaniowym i bezpiecznym kredycie 2 proc. są zobowiązane do obsługi docelowego beneficjenta programu i mogą udzielać odpowiedzi na zadane pytania, zgodnie z własnymi procedurami bankowymi, prawem bankowym i ustawą. Zaznaczono, że ostateczna ocena spełnienia warunków programu należy do biorących w nim udział banków - BGK oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii nie biorą udziału w tym procesie.

1 lipca br. w życie weszła ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, która wprowadza m.in. "bezpieczny kredyt" z dopłatą państwa do rat oraz konto mieszkaniowe z możliwością uzyskania premii z budżetu państwa. "Bezpieczne kredyty" mają być udzielane do 31 grudnia 2027 r. przez banki, które zawrą w tej sprawie umowę z BGK i wprowadzą produkt do swojej oferty.

Bezpieczny kredyt

Zgodnie z ustawą "bezpieczny kredyt" może być udzielony na pierwsze mieszkanie. Jego kwota nie może przekroczyć 500 tys. zł albo 600 tys. zł, jeśli kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub ma co najmniej jedno dziecko. Wkład własny nie może być wyższy niż 200 tys. zł. W przypadku braku wkładu własnego lub niepełnego wkładu można skorzystać z gwarancji BGK.

Dopłata do rat przysługuje przez 10 lat. W okresie stosowania dopłat oprocentowanie kredytu, według wyjaśnień na stronie MRiT, wyniesie dla kredytobiorcy 2 proc. powiększone o marżę, prowizję i inne opłaty bankowe - jeśli będą pobierane. Jeśli w okresie przysługiwania dopłat do rat kredytobiorca sprzeda mieszkanie, wynajmie je innej osobie lub kupi inną nieruchomość, utraci prawo do dopłat, a uzyskane po tym terminie wsparcie będzie musiał zwrócić. 

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib