X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kryptowaluty coraz bardziej popularne. Zobacz, jakie mają zalety, a jakie niosą zagrożenia

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 13:12
Kryptowaluty kuszą coraz bardziej – najpopularniejsza i najbardziej znana cyfrowa waluta,  bitcoin kosztuje obecnie już ponad 50 tys. dolarów, gdy pod koniec grudniu  ubiegłego roku jego kurs oscylował wokół 27-28 tys. dolarów. Tyle że eksperci ostrzegają – to nie jest maszynka tylko do zarabiania - można na niej stracić.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

I przypominają - bitcoiny nie są w żaden sposób kontrolowane przez instytucje finansowe, nie posiadają banku centralnego. Żadne państwo poprzez swoje banki centralne nie gwarantuje ich stabilności oraz wartości. To sprawia, że kurs tej kryptowaluty jest niezwykle podatny na spekulacje.

Tymczasem, jak podaje Reuters,  wartość najpopularniejszej kryptowaluty – bitcoina wzrosła dzisiaj o kolejne 5 procent, osiągając cenę ponad 50942 dolarów, czyli o  2426,23 dolarów większą niż na wczorajszym zamknięciu

Tym samym ta najbardziej znana kryptowaluta na świecie, zdrożała  o 83,7% w porównaniu z najniższym poziomem z w tym roku, który wynosił 27 734 dolarów 4 stycznia.


bitcoin1200.jpg
Bitcoin bije kolejne rekordy. Kosztuje już ponad 56,6 tys. dolarów, a cały rynek wart jest bilion dolarów

Cena bitcoina wzrosła w tym roku, gdy duże firmy, takie jak BNY Mellon, zarządzający aktywami BlackRock, gigant kart kredytowych Mastercard Inc, Tesla, MicroStrategy, zainwestowały w bitcoiny.

Również moneta Ether, powiązana z siecią blockchain ethereum, zdrożała dzisiaj o 7,18 proc. do 1595,64 dolarów, czyli o 106,84 dolarów więcej od wczorajszego zamknięcia.

Kryptowaluty, czyli szczególny przypadek waluty wirtualnej

Kryptowaluta, czylij waluta kryptograficzna, bądź wirtualna moneta to rozproszony system księgowy bazujący na kryptografii, przechowujący informację o stanie posiadania w umownych jednostkach.

Stan posiadania związany jest z poszczególnymi węzłami systemu („portfelami”) w taki sposób, aby kontrolę nad danym portfelem miał wyłącznie posiadacz odpowiadającego mu klucza prywatnego i niemożliwe było dwukrotne wydanie tej samej jednostki. Kryptowaluta jest szczególnym przypadkiem waluty wirtualnej.

W teorii każdy posiadać komputera może ”wydobywać: bitcoiny

W zasadzie każdy, kto ma komputer, może wydobywać bitcoiny. Wyraźną inspiracją twórców tej waluty było złoto - sposób jego pozyskiwania oraz funkcje w gospodarce. Najprościej rzecz ujmując, bitcoina można uzyskać, udostępniając moc obliczeniową swojego komputera.

System tworzenia kryptowaluty działa jako swoiste perpetuum mobile - praca pecetów “górników” jest potrzebna do realizowania transakcji bitcoinami w sieci. Istnieje jednak pewien haczyk, gdyż tak naprawdę dla przeciętnego człowieka szanse na wydobycie nawet jednej monety, są niewielkie. Tutaj potrzebna jest wielka moc obliczeniowa, uzyskiwana za pomocą całych farm potężnych serwerów.

Kryptowaluty nie są uznawane przez większość państwa za środek płatniczy

Kryptowaluta przez większość państw nie jest uznawana za jednostkę walutową, środek płatniczy czy pieniądz elektroniczny.

Zwykle z tych samych powodów nie korzysta z ulg podatkowych przewidzianych dla handlu walutą, jednak w Unii Europejskiej, wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE, kryptowaluty są uznawane za prawny środek płatniczy w zakresie opodatkowania VAT i tym samym z VAT zwolnione.


bitcoin28.jpg
Bitcoin nowym złotem? Kryptowaluta warta jest już ponad 50 tys. dolarów, ale analitycy ostrzegają

Najpopularniejszą kryptowalutą jest bitcoin, jednak istnieje kilka tysięcy innych kryptowalut, które określa się mianem „altcoiny” (alternatywne coiny, w tym uznawana za „młodszego brata bitcoina” waluta ethereum.

Obecnie notowanych jest ponad 4 tysięcy kryptowalut, notowanych  na ponad 7500 specjalnych giełdach (tak zwanych kryptogiełdach). Większość (nie wszystkie) bazują na różnych odmianach technologii łańcucha bloków, blockchain.

Zalety kryptowalut

Najważniejszym atutem kryptowaluty jest wygoda jej użytkowania.

Bitcoiny nie są przetwarzane w trakcie transakcji przez żadnych pośredników. Warto pamiętać, że przy międzynarodowej wymianie handlowej bazującej na tradycyjnym pieniądzu spore koszty generuje przewalutowywanie.

- Ponadto przelane Bitcoiny trafiają błyskawiczne na docelowe konto,  niezależnie od tego, z jakich krajów uczestnicy biorą udział w transakcji.

- Operowanie kryptowalutą jest bezpieczne, znacznie pewniejsze od przelewów za pomocą klasycznych kont pieniężnych.

- Bitcoin posiada mechanizm obronny przed inflacją - jego zasoby będą zwiększać się tylko do limitu 21 milionów sztuk. Dojście do tej bariery zajmie jeszcze kilka dobrych lat, gdyż obecnie w obiegu jest ich nieco ponad połowa założonej sumy. Niemożliwe do wystąpienia są sytuacje “dodrukowywania” pieniędzy, znane przecież ze współczesnej praktyki państw.

- I ostatnia zaleta Bitcoinów - zapewniają one anonimowość podczas transakcji. 


bitcoin free 1200.jpg
Bitcoin zużywa więcej energii niż niejeden kraj na planecie!

Wady kryptowalut

- Bitcoiny nie są kontrolowane przez instytucje finansowe, takie jak np.  banki centralne.

- Żadne państwo nie gwarantuje ich stabilności oraz wartości.

-Są podatne na spekulacje.

- Sporo ekonomicznych autorytetów uważa, że Bitcoin to po prostu kolejna bańka spekulacyjna. Wśród nich jest były szef Amerykańskiej Rezerwy Federalnej, Alan Greenspan.

UKNF przypomina o ryzyku związanym z obrotem kryptoaktywami

Inwestycja w kryptowaluty i kryptoaktywa wiąże się z wysokim ryzykiem a sam rynek kryptowalut jest nieregulowany - przypomina w komunikacie Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF).

UKNF podkreśla, że fakt, iż rynek kryptowalut oraz kryptoaktywów jest nieregulowany oznacza, że brak jest szczegółowych i systemowych rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo inwestorów, którzy na nim działają. Urząd wskazuje jednocześnie, że rynek kryptowalut oraz kryptoaktywów charakteryzuje się wysoką zmiennością.


Elon Musk 1200.jpg
Elon Musk stawia na bitcoina – zainwestował w niego 1,5 mld dolarów

Jako przykład UKNF wskazuje, wycenę najpopularniejszej kryptowaluty bitcoina (BTC), która zgodnie z informacjami portalu www.coindesk.com 26 stycznia 2017 r. kosztowała około 900 dol., 17 grudnia 2017 r. - ok. 19 tys. 160 dol. Niecały rok później, 14 grudnia 2018 r. jeden BTC kosztował ok. 3 tys. 200 dol. przez rok tracąc na wartości niemal 16 tys. dol. Oznacza to wzrost wartości w przeciągu roku o ponad 2 tys. proc., a następnie spadek wartości o ok. 80 proc. w ciągu roku.

Urząd podkreśla, że rynek kryptowalut i kryptoaktywów nie ma szczególnej regulacji, a ponieważ nie jest to część rynku finansowego w rozumieniu przepisów ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, nie podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.

Dodano, że w przypadku giełd i kantorów wymiany walut wirtualnych Komisja Nadzoru Finansowego sprawuje nadzór jedynie nad działalnością polegającą na świadczeniu usług płatniczych przez te podmioty zgodnie z przepisami ustawy o usługach płatniczych.

“Jednak na żadnym etapie nie można mówić o bezpośrednim nadzorze KNF nad działalnością związaną wprost z emisją oraz obrotem kryptowalutami i szerzej kryptoaktywami. Ponieważ jest to rynek nieregulowany, brak jest również szczegółowych i systemowych rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo inwestorów oraz ułatwiających im ewentualne dochodzenie roszczeń od nierzetelnych przedsiębiorców.


bitcoin-3006247_1280 (1).jpg
Kiedy i jak handlować bitcoinami? Astrolog: oczywiście, kiedy Saturn przecina Merkurego

UKNF wskazuje, że aktualne uwarunkowania makroekonomiczne, w szczególności takie, jak niski poziom oprocentowania depozytów bankowych oraz dynamiczne wzrosty wartości niektórych kryptoaktywów sprawiają, że inwestorzy poszukują alternatywnych form lokowania swoich oszczędności, które potencjalnie mogłyby przynosić wyższe stopy zwrotu.

“Jednocześnie w takich okolicznościach zaczynają pojawiać się podmioty, które często w ramach tzw. agresywnego marketingu (zawierającego niekompletne lub niewystarczające do oceny ryzyka informacje), oferują możliwość inwestowania w aktywa takie, jak na przykład szeroko rozumiane kryptoaktywa, w tym waluty wirtualne. Kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa lokowanych środków ma wówczas wiedza i świadomość ryzyka związanego z takimi formami inwestowania” - informuje UKNF.

W komunikacie wskazano, że dzięki anonimowości, jaką daje Internet, inwestorzy są narażeni na częstsze zachowania noszące znamiona działalności niezgodnej z prawem, wynikającej ze znacznych ograniczeń możliwości potwierdzenia tożsamości kontrahentów. Dodatkowo brak nadzoru nad rynkiem kryptoaktywów, w tym platformami obrotu, zwiększa ryzyko występowania zachowań mogących narazić na szkodę inwestorów, takich jak manipulacje kursem notowanych kryptoaktywów.

Oszukani klienci inwestujący w kryptowaluty

Obrót kryptowalutami, tak jak innymi środkami finansowymi, przyciąga również oszustów. Przykładem jest sprawa prowadzona przez Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Rzeszowie, która  poszukuje osób pokrzywdzonych działalnością firmy Aspen Holding oferującej inwestycje w kryptowaluty bitcoin.

Śledztwo w tej sprawie wszczęto na podstawie zawiadomienia szeregu osób oszukanych przy dokonywaniu inwestycji finansowych. Jak ustalono nabór zainteresowanych inwestycjami w kryptowaluty odbywał się za pośrednictwem informacji podawanych w mediach zawierających link z adresem odsyłającym do strony Aspen Holding. Z potencjalnymi inwestorami kontaktowały się telefonicznie osoby podające się za doradców klienta . Po nawiązaniu kontaktu, dokonywano szeregu operacji finansowych, przy użyciu zagranicznych kantorów internetowych, platform inwestycyjnych.

Dotychczasowe ustalenia śledztwa wskazują, że osoby, które ujawniły fakt współpracy z Aspen Holding utraciły wszystkie zainwestowane pieniądze. Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej zwraca sie do osób pokrzywdzonych działalnością firmy o poinformowanie o tym fakcie najbliższej jednostki policji lub prokuratury.

PAP, IAR, Reuters, media, jk

Czytaj także

Uwaga na drożejącego bitcoina: analitycy mówią o "toksycznym naparze" i "spienionych aktywach"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 17:18
Drożejący bitcoin, który dzisiaj wyceniany jest już na ponad 40 tys. dolarów, nie wszystkich cieszy. Analitycy z Wall Street ostrzegają, że tak giełdy jak i rynek walutowy, w tym kryptowalut, czeka duża korekta. W ich analizach zaczęły się pojawiać takie sformułowania jak: bańka spekulacyjna, "spienione aktywa" czy "toksyczny napar".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inwestycje przy niskich stopach procentowych. Kilka opcji do wyboru - zobacz, jakie

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 11:11
Zerowe oprocentowanie lokat potrafi skutecznie zniechęcić do oszczędzania. Jednocześnie eksperci przekonują, że warto odkładać na przyszłość. Sprawą otwartą pozostaje dobór metod, które posłużą nam do inwestowania nadwyżek finansowych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elon Musk stawia na bitcoina – zainwestował w niego 1,5 mld dolarów

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 17:04
Elon Musk kolejny raz wyznacza kierunek inwestowania na świecie. Tym razem nie chodzi o przemysł motoryzacyjny, ale o inwestycje walutowe. Zainwestował 1,5 mld w bitcoina i zapowiada, że w niedalekiej przyszłości w tej kryptowalucie zacznie przyjmować płatności, m.in. za swoje samochody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bitcoin bije kolejne rekordy. Kosztuje już ponad 56,6 tys. dolarów, a cały rynek wart jest bilion dolarów

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 16:22
Bitcoin pobił w sobotę kolejny rekord osiągając cenę 56 620 dolarów, co podniosło wartość całego rynku tej kryptowaluty do ponad biliona dolarów.
rozwiń zwiń