Sprzedaż nowych mieszkań nie wzrosła, co innego ceny

2017-10-18, 14:01

Sprzedaż nowych mieszkań nie wzrosła, co innego ceny
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Serghei Starus/Shutterstock.com

Sprzedaż nowych mieszkań w III kwartale tego roku w porówaniu z poprzednim nie wzrosła, ale i tak utrzymuje się na wysokim poziomie. A jak jest z cenami?

Posłuchaj

Katarzyna Kuniewicz z danych firmy doradczej Reas: sytuację na tym rynku można określić jako bardzo dobrą (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W III kwartale tego roku na rynku pierwotnym w sześciu największych miastach Polski sprzedano 17,5 tysiąca mieszkań, czyli tyle samo, ile w II kwartale - wynika z danych firmy doradczej Reas.

Chodzi o Warszawę, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań i Łódź.

Takiego wyniku na polskim rynku deweloperskim jeszcze nie było

W sumie w ciągu ostatnich 12 miesięcy w sprzedaży pojawiło się blisko 70 tysięcy nowych lokali. Do tej pory w historii polskiego rynku deweloperskiego nie wprowadzono do oferty w kolejnych czterech kwartałach tak dużej liczby mieszkań.

Jedna z autorek badania Katarzyna Kuniewicz powiedziała, że sytuację na tym rynku można określić jako bardzo dobrą.

Wyraźny wzrost cen nowych mieszkań

Dodała, że III kwartał przyniósł wyraźny wzrost cen mieszkań wprowadzanych właśnie do sprzedaży.

Jak mówił w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich, wzrost cen mieszkań wynika m.in. z zaostrzenia  przepisów o handlu ziemią rolną, także w granicach miast.

- To spowodowało wzrost cen gruntów, i właśnie ten czynnik odpowiada głównie za wzrost cen nowych mieszkań - mówił Konrad Płochocki.

Ponadto, dodawał, zmienił się też koszyk sprzedaży – znajduje się w nim więcej mieszkań o podwyższonym standardzie, w centralnych dzielnicach, przez to trochę droższych.

Rosną również koszty wykonawstwa, odczuwalne szczególnie po umożliwieniu Ukraińcom pracy na Zachodzie, zauważył ekspert.

Jednak, jak uspokajał Konrad Płochocki, to tempo wzrostu cen powinno się zmniejszyć.

- Obecny wzrost może oznaczać, że rynek wyrównał w ten sposób poprzedni brak podwyżek cen, ale teraz to tempo wzrostu powinno zwolnić – mówił ekspert.

Szacuje się, że w całym 2017 roku w sześciu największych miastach Polski na rynku pierwotnym zostanie sprzedanych ponad 70 tysięcy mieszkań.

IAR/NRG, awi

Polecane

Wróć do strony głównej