X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Opłata za użytkowanie wieczyste: płacimy w tym roku, czy nie?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 18:30
Do 31 marca użytkownicy wieczyści powinni jak co roku zapłacić gminie 1 procent wartości mieszkania czy domu. Ale co z tymi, którzy czekają na zaświadczenie o przekształceniu działki we własność?
Audio
  • Do 31 marca użytkownicy wieczyści powinni jak co roku zapłacić gminie 1 procent wartości mieszkania czy domu. Ale co z tymi, którzy czekają na zaświadczenie o przekształceniu działki we własność? O tym w radiowej Jedynce./Marcin Jagiełowicz, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.

Przypomnijmy - od 1 stycznia tego roku następuje przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. To oznacza, że właściciele mieszkań i nieruchomości nie będą już wnosić corocznej opłaty za użytkowanie wieczyste, ale po wniesieniu opłaty uwłaszczeniowej staną się właścicielami. Aby jednak tak się stało, muszą otrzymać z urzędów gmin zaświadczenie o przewłaszczeniu.

Tymczasem urzędy mają opóźnienia w wydawaniu zaświadczeń, a opłatę za użytkowanie wieczyste trzeba wnieść do końca marca. Więc płacić za użytkowanie, czy nie płacić?

Do końca marca trzeba wnieść opłatę za użytkowanie wieczyste

Do końca tygodnia korzystający z użytkowania wieczystego muszą jak co roku rozliczyć się gminą. Nawet jeśli czekają na zaświadczenie o przekształceniu we własność.

W Warszawie trzeba zapłacić, pieniądze przejdą automatycznie na poczet opłaty przekształceniowej

− Warto zapłacić, bo pieniądze nie przepadną - zostaną przekształcone w opłatę przekształceniową, którą i tak trzeba zapłacić. Potwierdzają to urzędnicy jednej z dzielnic w Warszawie.

Jak tłumaczą, urząd w ciągu roku wyśle zaświadczenie, że grunt został przekształcony, stąd do końca marca należy wnieść opłatę za użytkowanie wieczyste jak w ubiegłym roku. Następnie trzeba poczekać na zaświadczenie i to, co zostanie wpłacone, przejdzie do rozliczenia opłaty do wykupu.

W Gdańsku tez trzeba płacić, ale później dbać o przeksięgowanie samemu

Urzędnicy z Gdańska dodają, że jeśli dojdzie do przekształcenia, to o przeniesienie pieniędzy będziemy musieli zadbać sami.

Jak słyszymy, należy złożyć wniosek do urzędu w tej sprawie, czyli o przeksięgowanie tej opłaty.

 Minister Soboń – nie zapłacimy podwójnie

Jak zapewnia wiceminister Inwestycji i Rozwoju Artur Soboń, na pewno nie zapłacimy podwójnie.

− A gdyby były jakieś wątpliwości z przekształceniem naszej nieruchomości, to nie narażamy się na zapłacenie karnych odsetek – wyjaśnia wiceminister.

A co z bonifikatami?

Urzędnicze tryby pomału mielą ponad 2 miliony spraw przewłaszczeniowych w całym w kraju - a mają na to czas tylko do końca roku.

A to rodzi coraz więcej pytań, dotyczących np. bonifikat, przewidzianych przy wniesieniu jednorazowo opłaty przewłaszczeniowej.

Jeśli urząd nie wyrobi się w terminie, to czy zniknie możliwość otrzymania. przewidzianej tylko w tym roku najwyższej bonifikaty?

Wiceminister Soboń zapewnia – opóźnienia z zaświadczeniami nie spowodują zmniejszenia czy utraty bonifikaty.

Gdy będą opóźnienia z zaświadczeniami, wydłużony zostanie termin dotyczący bonifikaty

- Nie będzie takiej sytuacji, że z tytułu opieszałości samorządu ktoś straci możliwość tej najwyższej bonifikaty związanej z płatnością w pierwszym roku – mówi w radiowej Jedynce wiceminister.

Jak zapewnia, gdyby doszło do opóźnienia, to dojdzie do wydłużenia terminu bonifikat.

Użytkownicy wieczyści, którzy staną się właścicielami - według nowego prawa - będą płacili przez 20 lat opłatę przekształceniową. To 20 procent wartości nieruchomości, rozłożone na 20 rat. Kto jednak zdecyduje się zapłacić wszystko w jednej racie, ten dostanie dodatkowy upust.

Za działki leżące na gruntach Skarbu Państwa dostanie przynajmniej 60 procent upustu.

W przypadku innych gruntów, wysokość bonifikaty ustalają samorządy.

Ulga będzie jednak z każdym rokiem maleć - najwyższą mają dostać ci, którzy przekształcą się do końca tego roku - ale samorządy już teraz zapowiadają, że mogą mieć problem z wydaniem zaświadczeń do końca grudnia.

Z bonifikaty nie skorzystają przedsiębiorcy
 
Z bonifikaty nie skorzystają przedsiębiorcy.

− Ustawa przekształceniowa dotyczy nieruchomości zabudowanej na cele mieszkaniowe i dotyczy tylko osób fizycznych - mówi Konrad Płochocki dyrektor Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Mimo, że ustawa dotyczy działek zabudowanych na cele mieszkaniowe, to w przypadku domu wielorodzinnego, w którym ktoś prowadzi działalność gospodarczą - na przykład ma tam siedzibę jego zakład - nie wpływa to na przekształcenie całej działki.

Marcin Jagiełowicz, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Artur Soboń: chcemy, by Polacy jak najszybciej uzyskali prawo własności swoich nieruchomości

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 15:05
Od blisko trzech tygodni obowiązuje ustawa znosząca użytkowanie wieczyste. Polacy mają teraz pewność, że nieruchomości, które użytkują, są lub będą ich własnością. O procesie uwłaszczeniowym mówił w Polskim Radiu 24 Artur Soboń, wiceminister Inwestycji i Rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na czym dokładnie polega zniesienie użytkowania wieczystego?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2019 07:35
Od 1 stycznia zniesione zostało użytkowanie wieczyste. Na czym polega ta reforma i jak można z niej korzystać. Kto i na jakich warunkach objęty jest zmianami w użytkowaniu wieczystym? O tym w audycji "Jakim Prawem?" mówił mec. Przemysław Dziąg z Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przekształcenie użytkowania we własność: nikt nie powinien stracić bonifikaty

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 17:31
Nikt nie powinien stracić bonifikaty za przekształcenie użytkowania wieczystego na własność – zapewnia w rozmowie z Polskim Radiem Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.
rozwiń zwiń