Wkrótce europejska debata w Katowicach

Siódma edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego trafia w trudny dla Europy czas. Do Katowic przyjedzie czworo unijnych komisarzy. O przyszłości gospodarki będzie się spierać kilka tysięcy polityków, przedstawicieli biznesu i ekspertów z kraju i ze świata.

2015-04-08, 12:18

Wkrótce europejska debata w Katowicach
Wojciech Kuśpik, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Foto: Materiały prasowe WNP

Europa szuka nowych dróg. Echa kryzysu nadal odbijają się na kondycji gospodarek wielu państw, a co gorsza powodują erozję solidarności i odpowiedzialności. Wspólnota europejska wyraźnie potrzebuje nowego otwarcia.

Europejczycy zgodzili się co do tego, że potrzebują nowych impulsów rozwojowych w przemyśle, a jednocześnie nie chcą rezygnować z czystego środowiska. Europie ciąży problem bezrobocia ludzi młodych, którzy we własnych krajach nie czują się gospodarzami.

Europejska wspólnota boryka się z wewnętrzną słabością. Zamiast wykorzystać zjednoczone siły Europy w globalnej konkurencji, niektórzy członkowie Wspólnoty wolą lansować pomysły „obrony swego” – ze szkodą dla wolności gospodarczej, a niekiedy kosztem sąsiadów.

Chwiejne politycznie regiony otaczają nasz kontynent od południa i wschodu. Otwarty konflikt na Ukrainie, napięta sytuacja na Bliskim Wschodzie i w Afryce północnej, zagrożenie terroryzmem, napięcia etniczne i społeczne, tendencje migracyjne – to wszystko czynniki niepokoju i zagrożenia.

REKLAMA

Przyszłość Europy można dziś postrzegać jako zestaw trudnych pytań bez prostych odpowiedzi. Nie znaczy to jednak, że należy rozłożywszy ręce czekać aż coś „samo się zmieni”.

Europejski Kongres Gospodarczy (EEC), największa impreza gospodarcza w Europie Centralnej, szuka odpowiedzi poprzez dialog. W dniach 20-22 kwietnia 2015 r. w Katowicach odbędzie się jego siódma edycja.

Kongres, przypomnijmy, jest trzydniowym cyklem debat z udziałem 6000 gości z Polski i z innych krajów europejskich. W blisko stu sesjach bierze udział kilkuset dyskutantów. Mocna reprezentacja krajowego i europejskiego parlamentu, kilkudziesięciu ministrów i wiceministrów z Polski, Europy, świata oraz prezesi największych firm, a także aż czterech komisarzy Unii Europejskiej, odpowiedzialnych za ważne dla Polski obszary – to zestaw znamienitych gości tegorocznego kongresu.

Jeden z jego ważnych tematów to „300 miliardów dla nowej Europy”. Chodzi o wielki, ale wciąż nie wolny od znaków zapytania, program inwestycyjny mający stanowić impuls rozwojowy dla zagrożonej stagnacją Unii Europejskiej. W dyskusji na ten temat weźmie udział Jyrki Katainen, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, komisarz UE ds. miejsc pracy, wzrostu, inwestycji i konkurencyjności.

REKLAMA

Polska gospodarka, która wyczerpuje dotychczasowe przewagi oparte na taniej sile roboczej, wymaga zdecydowanego postawienia na wzrost innowacyjności, budowanie gospodarki opartej na wykorzystaniu wiedzy i na zaawansowanych technologiach. Tu polska wizja rozwojowa idealnie wpasowuje się w europejskie priorytety. W tym kontekście znamienna okazuje się obecność na Kongresie Carlosa Moedasa, komisarza UE ds. badań, nauki i innowacji.

Wcielana w życie nie bez trudu idea unii energetycznej – po części owoc aktywności polskich polityków – ma przede wszystkim wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Europy. Polityką ochrony klimatu, a przede wszystkim tzw. cele redukcji emisji CO2, mają podstawowe znaczenie dla konkurencyjności polskiego przemysłu, czy dla inwestycji w energetyce. To tematy z zakresu kompetencji innego kongresowego gościa – komisarza UE ds. działań w dziedzinie klimatu i energii, Miguela Ariasa Cañete.

Rodzinny Śląsk odwiedzi w czasie Kongresu Elżbieta Bieńkowska, polska komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług. Wolny rynek europejski jest obszarem, w którym wciąż jest wiele do zrobienia, ale procesowi dalszego uwalniania rynku (m.in. w obszarze usług) nie sprzyjają pokryzysowe lęki czy protekcjonistyczne naciski.

Kongresowa agenda obejmuje szerokie spektrum tematów z takich dziedzin gospodarki i życia publicznego jak: finanse, energetyka i surowce, samorządność i polityka regionalna, infrastruktura, i transport, budownictwo i nieruchomości. Kongres odpowiada na wyzwania globalizacji – w planie kolejne edycje debat poświęconych międzynarodowej ekspansji gospodarczej i relacjom Europy z krajami Azji i Afryki.

REKLAMA

Trudno liczyć na to, że w ciągu trzech kongresowych dni uda się znaleźć gotowe recepty na wszystkie niedomagania Europy i nie to jest celem Kongresu. Jest nam jednak w Polsce i w Europie potrzebne szukanie kompromisowych rozwiązań, rozjaśnianie choćby fragmentów rzeczywistości, wskazanie, dokąd zmierzamy – w świecie tak niestabilnym, pełnym zaskakujących i nieprzewidywalnych zdarzeń.

Europejski Kongres Gospodarczy – a wraz z nim Polska, Śląsk i Katowice – stały na mapie naszego kontynentu ważnym miejscem, laboratorium poszukiwania wspólnych odpowiedzi.

EEC – informacje, multimedia, zgłoszenia http://www.eecpoland.eu/

Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej