Kolejny etap eliminacji użytkowania wieczystego. Minister Buda o projekcie ustawy, którą przyjął rząd

2023-03-29, 14:02

Kolejny etap eliminacji użytkowania wieczystego. Minister Buda o projekcie ustawy, którą przyjął rząd
Nowe przepisy mają umożliwić przedsiębiorcom, osobom fizycznym, spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym uzyskanie na własność gruntów, które mają od wielu lat. . Foto: Shutterstock

Umożliwienie m.in. firmom, osobom fizycznym czy spółdzielniom mieszkaniowym uzyskania na własność gruntów, które mają w użytkowaniu wieczystym, umożliwia ustawa, której projekt przyjął rząd - wskazał minister rozwoju Waldemar Buda. - Eliminujemy użytkowanie wieczyste w Polsce - dodał.

Chodzi o przyjęty w środę przez Radę Ministrów projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw, przygotowany przez ministerstwo rozwoju i technologii.

Co zawierają najważniejsze przepisy?

  • Ustawa wprowadza nowy, rynkowy model odpłatności za grunt sprzedawany użytkownikowi wieczystemu.
  • Przedsiębiorcom ustawa pozwoli skorzystać z możliwości rozliczenia wartości gruntu w dostępnym limicie pomocy de minimis.
  • Ustawa eliminuje obciążenia finansowe wynikające z obowiązku ponoszenia co roku opłat rocznych za użytkowanie wieczyste oraz niepewność wynikającą z terminowego charakteru tego prawa.

- Ustawa jest kolejnym etapem eliminacji użytkowania wieczystego z systemu prawa. W ten sposób umożliwimy przedsiębiorcom, ale też osobom fizycznym, spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym uzyskanie na własność gruntów, które mają od wielu lat w użytkowaniu wieczystym - podkreślił Buda.

Dodał, że w Polsce jest ponad 400 tys. nieruchomości znajdujących się w użytkowaniu wieczystym.

Czytaj także:

Reforma użytkowania wieczystego

- Projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami to kontynuacja procesu głębokiej reformy użytkowania wieczystego wprowadzonego w okresie PRL.

Po uwłaszczeniu w 2019 r. mieszkańców i spółdzielni na gruntach pod budynkami mieszkalnymi, teraz czas na biznes oraz na inne grunty - zaznaczył szef MRiT.

PAP/IAR/PR24/akg

Polecane

Wróć do strony głównej