more_horiz
Gospodarka

Pociągiem na wakacje. Zmiany w rozkładzie jazdy i nowe udogodnienia dla podróżnych PKP IC

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2023 13:44
W niedzielę 11 czerwca wprowadzona zostanie korekta rozkładu jazdy. Po kilkudziesięciu latach znów pojedziemy pociągiem z Wieliszewa do Zegrza, z Ostrołęki do Chorzeli oraz ze Świdnicy do Jedliny-Zdroju. Skróci się czas podróży między innymi z Warszawy do Radomia i z Krakowa do Bielska-Białej. W rozkładzie pojawią się także wakacyjne połączenia.
W rozkładzie jazdy pociagów pojawią się wkrótce wakacyjne połączenia.
W rozkładzie jazdy pociagów pojawią się wkrótce wakacyjne połączenia.Foto: PKP IC

Podróżni korzystający z połączeń na Warszawskim Węźle Kolejowym muszą się liczyć z nowymi utrudnieniami. Wakacyjna korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywała od 11 czerwca do 2 września.

Wraca część połączeń kolejowych

Na Mazowszu po 29 latach kolejarze przywracają połączenie kolejowe do Zegrza Południowego. Inwestycja umożliwi mieszkańcom podwarszawskich miejscowości bezpośredni dojazd do pracy i szkół w stolicy. Lepszy dostęp do kolei zyskają także mieszkańcy północnej części województwa mazowieckiego. Od niedzieli pociągi pojadą z Ostrołęki do Chorzeli.

Na Dolnym Śląsku od 24 czerwca pojedziemy górską trasą ze Świdnicy do Jedliny - Zdroju. Mieszkańcy m.in. Bystrzycy, Lubachowa, Zagórza Śląskiego, Jugowic wsiądą do pociągów z nowych przystanków. Otwarcie trasy ze Świdnicy do Jedliny - Zdroju zapewni dogodny i bezpieczny dojazd koleją do atrakcyjnych turystycznie terenów w rejonie Gór Sowich i Wałbrzyskich. Poprawi się system komunikacji w aglomeracji wałbrzyskiej.

Dzięki wdrożeniu prędkości do 160 kilometrów na godzinę, skróci się czas podróży z Warszawy do Radomia. Podróż na tej trasie będzie krótsza o kilkanaście minut, a najkrótszy czas przejazdu między Radomiem a Warszawą Zachodnią wyniesie 54 minuty.

Sprawniejszy ruch dzięki inwestycjom

PKP PLK zakończyły budowę nowej łącznicy w Kalwarii Zebrzydowskiej, która od 11 czerwca zostanie oddana do użytkowania. Dzięki inwestycji, sprawniejszy będzie ruch kolejowy na trasie łączącej Małopolskę z woj. śląskim. Czas przejazdu między Krakowem a Bielskiem- Białą skróci się o ponad 10 minut.

W najbliższą niedzielę zostanie otwarty trzeci, ostatni most kolejowy nad Wisłą w Krakowie. Oznacza to uruchomienie wszystkich czterech torów kolejowych na odcinku Kraków Główny – Kraków Płaszów. To bardzo ważny etap największej unijnej inwestycji transportowej w regionie, który pozytywnie wpłynie na możliwości prowadzenia ruchu pociągów na całym Krakowskim Węźle Kolejowym.

Zmodernizowane dworce i przystanki

W województwie świętokrzyskim od niedzieli po nowej łącznicy Czarnca – Włoszczowa Północ pojadą regionalne pociągi pasażerskie - m.in. relacji Skarżysko - Kamienna - Częstochowa i Kielce - Częstochowa. Podróżni wsiądą i wysiądą z pociągu ze zmodernizowanego przystanku w Czarncy. Obiekt został dostosowany dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Są na nim pochylnie, ścieżki naprowadzające i oznaczenia w alfabecie Braille’a. Nowy tor między Centralną Magistralą Kolejową, a linią Kielce – Fosowskie daje przewoźnikom możliwości lepszych połączeń między innymi  w kierunku Warszawy i Łodzi.

 W województwie dolnośląskim w ramach odbudowy linii Świdnica - Jedlina - Zdrój, po ponad 20 latach znów wsiądziemy do pociągu z 5 przystanków - Bystrzyca Górna, Lubachów, Zagórze Śląskie, Jugowice, Jedlina - Zdrój. Dostęp do kolei zapewnią również dwa nowe: Burkatów i Jedlina - Zdrój Centrum. Ponadto dzięki realizacji rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 mieszkańcy Dolnego Śląska od 8 czerwca wsiądziemy do pociągu z nowego przystanku Boguszów Gorce Dzikowiec, a od niedzieli Świdnica Zawiszów.

W Wielkopolsce na trasie Wolsztyn - Drzymałowo pasażerowie skorzystają z nowego przystanku Adamowo.

Sprawniejsze połączenia dalekobieżne

W Małopolsce do Zakopanego od 22 czerwca wracają bezpośrednie połączenia kolejowe między innymi z Krakowa, Warszawy, Szczecina, Poznania i Gdyni. Wygodę w podróży zapewnią lepiej przygotowane dla pasażerów kolejne perony - w Szaflarach i Nowym Targu. Od 15 czerwca na trasę Tarnów - Muszyna powracają pociągi. Prace utrzymaniowe na tej linii zapewnią sprawne i bezpieczne podróże. 

W województwie pomorskim od niedzieli znów pojedziemy pociągiem na trasie Chojnice-Kościerzyna. Podróżni skorzystają z przebudowanych peronów na przystankach Męcikał, Żabno koło Chojnic, Lubnia, Dziemiany Kaszubskie, Kalisz Kaszubski i Brusy.

PKP Intercity z nową ofertą dla pasażerów

Posłuchaj

06:05 _PR1 (mp3) 2023_06_06-16-37-01.mp3 PKP Intercity otwiera się na pasażerów. Spółka planuje rozszerzyć sieć sprzedaży stacjonarnej biletów m.in. o kioski, sklepy spożywcze czy hotele oraz stworzyć specjalny program lojalnościowy dla swoich klientów Mówił o tym w Programie 1 Polskiego Radia gość: Tomasz Gontarz, wiceprezes PKP IC. Rozmawiała Justyna Golonko.

Zakończenie prac umożliwi od niedzieli powrót pociągów na trasę Łódź - Drzewica. Składy pojadą po nowym moście nad Pilicą w Tomaszowie Mazowieckim. Będą sprawne połączenia dalekobieżne między innymi Poznań - Kraków, Gdynia - Łódź - Kraków oraz regionalne Łódź - Drzewica.

Wakacyjne inwestycje

W czasie wakacji będą także prowadzone prace modernizacyjne. Z powodu kolejnego etapu remontu dworca Warszawa Zachodnia na czas wakacji zostanie zamknięta podmiejska część linii średnicowej. Pociągi podmiejskie, aglomeracyjne i lokalne będą jechać albo dalekobieżną częścią tej linii, albo tak zwaną linią obwodową.

Czytaj także:

Część z nich będzie kierowana przez stację Warszawa Gdańska. Na odcinku Warszawa Wawer - Warszawa Wschodnia rozpocznie się kolejny ważny etap prac. Zaplanowane są zmiany w komunikacji, które zostały uwzględnione w rozkładzie jazdy. Prace są także realizowane na odcinkach Poznań - Szczecin, Czyżew - Białystok oraz stacji Olsztyn Główny.

Czytaj także:

Aktualny i przyszły rozkład jazdy pociągów można sprawdzić przed podróżą w Internecie na portalpasazera.plrozklad-pkp.plwww.intercity.pl oraz w aplikacjach mobilnych Portal Pasażera i Rozkład-PKP. Również przewoźnicy publikują rozkład jazdy na stronach internetowych oraz na dworcach.

Program 1 Polskiego Radia/Aleksander Pszoniak/Justyna Golonko/PR24/akg

REKLAMA