Polska Cyfrowa impulsem do e-rozwoju
Szybki Internet, szeroki dostęp do e-usług publicznych i cyfrowe kompetencje dla mieszkańców. Wszystkie te elementy mają wspólny mianownik – Program Polska Cyfrowa. Dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych z tego programu do 2020 roku każdy mieszkaniec Polski będzie mieć dostęp do szybkiego Internetu oraz nowoczesnych e-usług i otwartych informacji publicznych.
2015-05-26, 21:08
Posłuchaj
Szybki Internet, szeroki dostęp do e-usług publicznych i cyfrowe kompetencje dla mieszkańców. Wszystkie te elementy mają wspólny mianownik – Program Polska Cyfrowa, mówi minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak. /Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/.
Dodaj do playlisty
─ Pierwszym efektem wdrożenia tego programu będzie ułatwienie dostępu obywatela do informacji o usługach publicznych, administracyjnych, zdrowotnych, edukacyjnych, wszystkich tych, za którymi stoi Państwo. Rezultat działań w tym zakresie powinien być już widoczny po trzech latach. Całość programu będzie rozliczana w perspektywie 2014-2020 - mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak.
Środki finansowe w Programie Polska Cyfrowa są przeznaczone zarówno na działania mające na celu między innymi likwidację braku dostępu do szerokopasmowej sieci Internetu, jak i na edukację.
─ Chodzi o to by ułatwić ludziom, którzy trochę boją się korzystać z dobrodziejstw cyfryzacji, dostęp do tych narzędzi. Chcemy by uwierzyli, że to jest proste i łatwe – dodaje minister Maria Wasiak.
W realizację Programu Polska Cyfrowa ściśle zaangażowane jest też Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
REKLAMA
─ Współpracujemy ściśle ze sobą przy opracowywaniu kryteriów, które będą określały, jakiego rodzaju projekty zostaną dofinansowane, co przełoży się na to, jakiego typu rozwiązania powstaną w najbliższych latach. Zależy nam na tym, żeby te rozwiązania z jednej strony dostarczały nowoczesne usługi, ale z drugiej były podstawą do tego by można było rozwijać na tej bazie biznes – mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Roman Dmowski.
Odbiorcami wsparcia z Programu Polska Cyfrowa z budżetem blisko 2,2 mld euro ( około 9 miliardów złotych) będą przede wszystkim przedsiębiorstwa telekomunikacyjne, administracji publiczna, organizacje pozarządowe, instytucje kultury, jednostki naukowe, przedsiębiorstwa i jednostki samorządu terytorialnego.
Więcej informacji o Programie Polska Cyfrowa znajduje się na stronie http://www.polskacyfrowa.gov.pl/
Arkadiusz Ekiert
REKLAMA
REKLAMA