Aplikacja ArtSherlock pomoże w odzyskiwaniu skradzionych dzieł sztuki
Nowa aplikacja mobilna ArtSherlock pozwala odszukać dzieła sztuki zrabowane w Polsce podczas II wojny światowej.
2016-05-09, 17:49
Posłuchaj
Jak działa aplikacja ArtSherlock, wyjaśniał portalowi gospodarka.polskieradio.pl prezes zarządu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy Krzysztof Kaczmar (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Dodaj do playlisty
Polska utraciła ogromne zasoby dóbr kultury w czasie II wojny światowej. Ok. 60 tys. obiektów jest skatalogowanych w rejestrze prowadzonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Aplikacja ArtSherlock czerpie z bazy zdigitalizowanych obrazów.
Jak mówi prezes zarządu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy Krzysztof Kaczmar, aplikacja upraszcza poszukiwanie dzieł sztuki.
– Do tej pory to specjalista, który znał się na tej tematyce i miał w głowie określoną liczbę dzieł, trafiał przypadkiem na utracone dzieło w katalogu aukcyjnym, muzeum czy domu prywatnym – wyjaśnia Kaczmar - Dopiero wtedy była wszczynana procedura sprawdzająca i proces odzyskiwania dzieła. Dziś każdy, kto będzie miał smartfon i pobraną aplikację, będzie mógł zrobić zdjęcie obiektu i łącząc się z bazą online w kilka sekund otrzymać informację, czy dany obiekt jest na liście strat wojennych. Wystarczy wpisać swoje dane kontaktowe i nacisnąć wyślij. Wtedy Ministerstwo Kultury rozpocznie całą procedurę sprawdzającą.
REKLAMA
Uda się odzyskać więcej skradzionych obrazów?
Prezes fundacji ma nadzieję, że dzięki aplikacji liczba informacji o utraconych dziełach może być dużo większa i więcej obrazów będzie można odzyskać.
– Duża część z nich jest niewycenialna – podkreśla Kaczmar – Na przykład „Portret młodzieńca” Rafaela Santiego. Są szacunki, które pokazują jego wartość w miliardach euro. Wartość tych dzieł jest ogromna i chodzi nie tylko o wartość materialną, ale też wartość dla naszej kultury i dziedzictwa.
Fundacja Kronenberga od 20 lat zajmuje się ochroną polskiego dziedzictwa kulturowego.
REKLAMA
– Od mniej więcej 5 lat zajmujemy się też wspieraniem instytucji ministerialnych w odzyskiwaniu utraconych dzieł sztuki – mówi prezes fundacji - Do tej pory udało nam się odzyskać m.in. obraz „Murzynka” Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej czy obraz „Odpoczynek w szałasie tatrzańskim” Wojciecha Gersona.
ArtSherlock to autorski projekt Fundacji Communi Hereditate realizowany we współpracy z Fundacją Kronenberga przy Citi Handlowy i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Karolina Mózgowiec
REKLAMA