Jaka pomoc dla gospodarstw rolnych poszkodowanych w nawałnicach
Rada Ministrów przyjęła program pomocy dla gospodarstw rolnych poszkodowanych w następstwie huraganu, gradu lub deszczu nawalnego.
2017-08-29, 17:18
Posłuchaj
Dotyczy on dodatkowych form wsparcia, poza standardowymi, takimi jak: kredyty preferencyjne na odtworzenie produkcji, ulgi i umorzenia związane z odprowadzaniem składek do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, czy z podatkiem od nieruchomości i podatkiem rolnym, płaconych w gminach.
W tym drugim przypadku decyzję podejmują wójtowie i burmistrzowie.
Wsparcie przy zniszczonych uprawach, lasach i domach
− Najważniejszym rozwiązaniem przyjętym w dodatkowych formach wsparcia, jest możliwość uzyskania pomocy do każdego hektara upraw rolnych, który uległ zniszczeniu, w wysokości do tysiąca złotych, na hektar upraw leśnych w prywatnych lasach, posiadanych przez rolników, do 2 tysięcy złotych, i do każdego zniszczonego budynku, do 10 tysięcy złotych, wyjaśnia Jacek Bogucki, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Podstawą do udzielenia pomocy jest dokonanie oszacowania strat przez powołane do tego celu komisje i złożenie wniosku do końca września.
− Jestem przekonany, że komisje dokonają szacunków i rolnicy będą mogli te wnioski złożyć, ale oczywiście przed komisjami jest nawał pracy. Poszkodowani muszą zgłosić szkody najpierw do komisji czyli w urzędzie gminy, a następnie złożyć wniosek o udzielenie pomocy do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - zaznacza Jacek Bogucki.
Środki na odtworzenie środków trwałych
Ważną formą wsparcia jest możliwość uzyskania dofinansowania na odtworzenie środków trwałych przywracających potencjał produkcji rolnej. Wnioski będą przyjmowane od 4 do 18 września. Środki zostaną wyasygnowane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Warunki ustanowiono dosyć rygorystyczne. Przy tego rodzaju pomocy rekompensowane będą tylko straty dotyczące środków trwałych polowych, a więc na przykład sadów, trwałych urządzeń rolnych, maszyn.
Nie mogą korzystać z tych środków rolnicy poszkodowani w następstwie uszkodzeń lub wręcz zniszczeń budynków, które podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu.
Tym samym w przypadku większości budynków w gospodarstwie z rekompensat nie można skorzystać. Wynika to z przepisów opracowanych przez Komisję Europejską. Jednak ci rolnicy, którzy ponieśli duże straty w trwałych urządzeniach rolnych, w trwałych uprawach lub w sprzęcie zgromadzonym w gospodarstwie mogą liczyć na wsparcie.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi szacuje ,że pula środków potrzebnych na udzielenie pomocy rolnikom wyniesie około 160 milionów złotych.
Jednocześnie jednak rząd podjął decyzję, że wsparcie będzie udzielone do wysokości kwot uznanych w złożonych wnioskach. Dlatego tak naprawdę dopiero po złożeniu wniosków będzie wiadomo jaka ostatecznie pomoc musi zostać uruchomiona.
Dariusz Kwiatkowski