Jak będzie działał Krajowy Zasób Nieruchomości

Krajowy Zasób Nieruchomości, którego zakres działania określa ustawa, która weszła w życie 11 września bieżącego roku  ma do spełnienia istotną rolę na rynku mieszkaniowym.

2017-09-14, 18:49

Jak będzie działał Krajowy Zasób Nieruchomości
Włodzimierz Stasiak -wiceprezes BGK Nieruchomości.Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

Jak będzie działał Krajowy Zasób Nieruchomości, mówi Włodzimierz Stasiak -wiceprezes BGK Nieruchomości./Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

− Ma on gromadzić w jednym miejscu, w swego rodzaju Banku Ziemi, te nieruchomości Skarbu Państwa, które dotychczas nie były wykorzystywane efektywnie, a mają potencjał umożlwiający realizację nowych projektów mieszkaniowych na ich terenie, wyjaśnia Włodzimierz Stasiak -wiceprezes  BGK Nieruchomości.

Instytucja  ta koncentruje się na współpracy z samorządami i deweloperami , poszukując nieruchomości gruntowych, na których można realizować projekty mieszkaniowe. Zarazem jednak zamierza realizować przedsięwzięcia we współpracy ze spółkami Skarbu Państwa.

BGK Nieruchomości ma już na swoim koncie ponad 70 listów intencyjnych, co zaowocowało podpisaniem około trzydziestu warunkowych umów inwestycyjnych. W efekcie tego rozpoczęta została realizacja 5 projektów. Są one realizowane z udziałem samorządów terytorialnych, a także deweloperów. Celem tych przedsięwzięć jest dostarczanie tanich mieszkań na wynajem na zasadach komercyjnych.

− Oznacza to, że w swojej działalności staramy się wypracować optymalne rozwiązania, dążąc do minimalizacji kosztów i jednocześnie starając się zapewnić jak najwyższą jakość architektoniczną, urbanistyczną i technologiczną domów, tak, aby stworzyć jak najlepsze warunki do zamieszkania polskim rodzinom- podkreśla Włodzimierz Stasiak.

REKLAMA

Stawki czynszu są kalkulowane z uwzględnieniem wszystkich kosztów, a więc budowy, ale także utrzymania nieruchomości. Dąży się do tego, aby koszt budowy był jak najniższy, bo to oczywiście ma decydujący wpływ na stawki czynszu. Wysokość tych stawek ma wynosić  poniżej 20 złotych za metr kwadratowy.

BGK Nieruchomości poszukując tych najlepszych rozwiązań ogłosił konkurs na Modelowy Dom Wielorodzinny. Wśród kryteriów znalazło się osiągnięcie kosztów budowy w wysokości poniżej  2 tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem . Zgłosiło się ponad 80 pracowni architektonicznych. Z tego grona wyłoniono 12 najlepszych koncepcji, a spośród nich 4 ocenione najwyżej przez konkursowe jury, adoptowane do możliwości realizacji na terenie nieruchomości w Katowicach. Z autorami najwyżej ocenionych projektów będzie kontynuowana współpraca, tak aby  osiągnąć jeszcze lepsze rozwiązania. 

W budynku Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego przy ulicy Dobrej w Warszawie, zorganizowano wernisaż wystawy  prac nagrodzonych w konkursie. Wystawa będzie czynna   do 24 września.

REKLAMA

Rozpoczęły się też prace nad następnymi konkursami. Jeden nich określany mianem konkursu idei jest adresowany do studentów architektury. Ma zachęcać do tworzenia rozwiązań przyszłościowych, w zakresie technologii, architektury i urbanistyki. Jeszcze inny konkurs będzie realizowany z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, a ukierunkowany przede wszystkim na poszukiwanie nowych technologii. Planowane jest też zorganizowanie konkursu, który będzie służył przedstawieniu optymalnych rozwiązań dla budownictwa jednorodzinnego.

Dariusz Kwiatkowski

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej