X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Raje podatkowe

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 19:10
Mianem rajów lub oaz podatkowych określa się kraje, które wobec obcokrajowców i kapitału zagranicznego mają szczególnie liberalną politykę podatkową. Bardzo wiele firm i instytucji poszukuje tego rodzaju możliwości, aby optymalizować swoje koszty, wynikające z konieczności płacenia daniny fiskusowi w krajach macierzystych. Proces polega na ukrytym transferowaniu zysków.
Audio
  • Co to są raje podatkowe - wyjaśnia Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. (Dariusz Kwiatkowski)

Mówiąc wprost ma to na celu uniknięcie płacenia podatków. Raje podatkowe dążą do przyciągnięcia kapitału z miejsc, gdzie są wypracowywane dochody przedsiębiorstw.

- Niedawny raport, który był przedstawiony na początku marca Parlamentowi Europejskiemu, przygotowany przez Komisję do Walki z Nadużyciami Finansowymi, wskazuje, że mamy nawet  w ramach Unii Europejskiej aż 7 gospodarek, które mogą być określane jako zbliżone w swych działaniach do rajów podatkowych. Co więcej są wśród nich kraje dobrze rozwinięte. Na stosownej liście są między innymi Belgia i Holandia, a więc kraje, zaliczane do znajdujących się w czołówce , jeśli chodzi o wyniki, dotyczące wypracowywanego Produktu Krajowego Brutto per capita (na osobę) - wyjaśnia Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

W większości przypadków są to jednak małe, nieraz biedne kraje położone w odległych zakątkach świata. Często są to małe wyspy, w bankach których przedsiębiorcy lokują ogromne kapitały.  

O rajach podatkowych zrobiło się bardzo głośno, gdy wybuchła kilka lat temu afera określana mianem Panama Papers. Dane osób korzystających z transferów umożliwiających unikanie płacenia podatków ujawniło wówczas Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych we współpracy z ponad setką redakcji z całego świata. Upubliczniono informacje, które wyciekły z kancelarii Mossack Fonseca z siedzibą w Panamie.

Raje podatkowe to element debaty, między innymi w ramach Komisji Europejskiej.

- W niedawnych wystąpieniach Pierre Moscovici, unijny komisarz do spraw ekonomicznych i finansowych, podatków i ceł, stwierdził, że raje podatkowe to jedno z głównych wyzwań dla przyszłej Komisji Europejskiej po eurowyborach.

Walka o wyższą ściągalność opodatkowania, czy to VAT-u czy podatków dochodowych, w ramach całej Unii Europejskiej nabiera coraz większego znaczenia.

Polska ma sporo doświadczeń związanych z poprawą ściągalności podatków. Widać, że w innych krajach Unii ta debata też toczy się z coraz większym rozmachem, bo chodzi przecież o wpływy do budżetów poszczególnych gospodarek.

Dariusz Kwiatkowski, ak, NRG