X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Mikroprzedsiębiorstwa

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 20:00
Mikrofirmy w Polsce to bardzo duża grupa przedsiębiorstw. Mamy ponad 2 mln 300 tysięcy firm, w których pracuje mniej niż 10 pracowników. Dla gospodarki to bardzo ważni pracodawcy, bo zatrudniają prawie 40 proc. pracujących.
Audio
  • Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego - mówi o znaczeniu mikrofirm w polskiej gospodarce. (Dariusz Kwiatkowski)

- Co więcej, mikrofirmy wytwarzają co trzecią złotówkę, polskiego Produktu Krajowego Brutto, więc ich udział we wzroście gospodarczym i rozwoju naszego kraju jest bardzo istotny - wyjaśnia Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 

Instytut postanowił przebadać te firmy, z wyłączeniem przedsiębiorstw małych i średnich. Skupiono się tylko na mikrofirmach, aby zobaczyć jaka jest ich kondycja finansowa i jak prowadzą działalność gospodarczą. W 2017 r. na 1000 mieszkańców przypadało w Polsce średnio 58,6 mikrofirm. W porównaniu z 2013 r. wzrost wyniósł 14 proc., średnie tempo rocznego wzrostu liczby mikroprzedsiębiorstw w latach 2013-2017 wynosiło 3,3 procent.

Z analiz wynika, że prawie połowa najmniejszych firm w Polsce jest zadowolona ze swojej sytuacji ekonomicznej. Jako główne bolączki wymieniane są :silne opodatkowanie, rosnące koszty zatrudnienia oraz kwestie związane z nieuczciwą konkurencją, będącą efektem działania przedsiębiorstw w szarej strefie, co daje znać o sobie unikaniem opodatkowania.

W tej dziedzinie mikrofirmy oczekują większego wsparcia ze strony państwa, aby móc konkurować na równych warunkach. To, co niepokoi to fakt, że tylko co trzecie mikroprzedsiębiorstwo planuje podejmowanie działań inwestycyjnych, a więc rozwojowych.

- To jest związane z tym, że większość mikrofirm to są bardzo małe jednostki , często firmy rodzinne,  głównie nastawione na to, żeby przetrwać przez kolejny miesiąc, zapewnić byt dla rodziny czy pojedynczej osoby. W wielu przypadkach nie są to przedsiębiorstwa, które mają aspiracje do jakiegoś dynamicznego wzrostu -zauważa Andrzej Kubisiak.

Do najbardziej zadowolonych mikroprzedsiębiorców należą przedstawiciele usług biznesowych, którzy funkcjonują na rynku nie dłużej niż 5 lat, a ich obroty w 2017 roku nie przekroczyły 100 tys. zł. Grupę malkontentów, która najmocniej skarży się na bariery utrudniające ich działalność, reprezentują przede wszystkim mikrofirmy związane z budownictwem, transportem, handlem i przetwórstwem przemysłowym o stażu 5-10 lat na rynku i obrotach przekraczających 100 tys. złotych.

W raporcie przygotowanym przez Polski Instytut Ekonomiczny cytuje się Marka Niedużaka – podsekretarza stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, który zauważył, że mikro i małe podmioty zapewniają ponad połowę miejsc pracy w polskiej gospodarce – odpowiednio 40 proc. i 12 procent.

To właśnie dlatego większość działań legislacyjnych MPiT, a wcześniej MR, nakierowanych jest na poprawę otoczenia regulacyjnego takich właśnie firm. Warto tu wymienić między innymi: 100 zmian dla firm, Konstytucję Biznesu, ustawę dotyczącą sukcesji, Pakiet MŚP, Mały ZUS czy E-akta.

W sumie w tej kadencji mamy na koncie zmiany, które przyniosły, głównie drobnym, przedsiębiorcom cały szereg ułatwień i 20 miliardów złotych oszczędności w perspektywie 10 lat.

Dodajmy, że trwają prace nad ustawą, która ma chronić mały biznes przed zatorami płatniczymi ze strony większych kontrahentów.

Dariusz Kwiatkowski, ak, NRG