Minimalna stawka godzinowa
Minimalna stawka godzinowa ma przeciwdziałać zaniżaniu płac osób pracujących na umowie-zleceniu.
2019-06-27, 17:30
Posłuchaj
Zatrudnieni na podstawie umowy o pracę mają prawo do wynagrodzenia co najmniej na poziomie minimalnym dotyczącym danego roku. Zleceniobiorcom pracującym na umowach cywilnoprawnych zapewniono najniższą stawkę godzinową, która obecnie wynosi wynosi 14,7 złotych brutto.
- Godzinowa stawka minimalna to jest stosunkowo nowy twór w Polsce, bo mechanizm ten powstał w 2016 roku. Wówczas stawka wynosiła 13 złotych brutto. Jest ona skorelowana z wysokością płacy minimalnej, dużo lepiej znanej szerszemu gronu odbiorców. W zależności od tego jaki jest poziom płacy minimalnej, jest ona również przeliczana na stawkę godzinową - wyjaśnia Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
W przyszłym roku stawka ta będzie wynosić 16 złotych za godzinę brutto, co oznacza, że na umowie cywilnoprawnej lub na umowie o pracę przy rozliczeniu godzinowym, nie można uzyskać niższej stawki niż wspomniane 16 złotych brutto za godzinę.
- Jest to minimalny próg, aby nie dumpingować cen na poziomie zaniżania płac pracowników - podkreśla Andrzej Kubisiak.
REKLAMA
Mieliśmy do czynienia z takimi sytuacjami przed rokiem 2016, że część pracowników szczególnie w usługach, otrzymywała stawki na poziomie kilku złotych i przez to usługa, którą świadczyli była relatywnie tania.
Obecnie takich możliwości zaniżania płacy nie ma, w warunkach legalnego zatrudnienia ta minimalna stawka jest określona i to niezależnie od tego czy to jest praca sezonowa, dorywcza czy praca na stałe.
Wówczas, gdy jesteśmy rozliczani na poziomie godzinowym, mamy do czynienia z tą minimalną stawką, której pracodawca musi się trzymać.
Dariusz Kwiatkowski, ak, NRG
REKLAMA
REKLAMA