X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Waloryzacja rent i emerytur: podwyżka wyniesie w tym roku 2,86 proc., nie mniej niż 70 zł

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 21:05
O waloryzacji rent i emerytur w tym roku, mówił w audycji Bardzo Ważny Projekt radiowej Trójki Wojciech Andrusiewicz, rzecznik zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Audio
  • O waloryzacji rent i emerytur w tym roku, mówił w audycji Bardzo Ważny Projekt radiowej Trójki Wojciech Andrusiewicz, rzecznik zakładu Ubezpieczeń Społecznych./Arkadiusz Ekiert/.
Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2019 r. wyniósł 2,86 procent.
Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2019 r. wyniósł 2,86 procent.Foto: shutterstock, Robert Kneschke

Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2019 r. wyniesie 2,86 procent, czyli, jak zauważą prowadzący program Arkadiusz Ekiert - to trochę mniej niż zakładano.

Gość radiowej trójki potwierdza, że, w tym roku wskaźnik jest rzeczywiście niższy o 0,10 proc. od ubiegłorocznego, ale trzeba pamiętać, że minimalna waloryzacja ma wynieść 70 złotych.

I przypomina, że waloryzacja rent i emerytur odbywa się na zasadzie procentowo-kwotowej, czyli podwyżka tych świadczeń wyniesie 2,86 proc., ale nie mniej niż 70 złotych.

Jak dodaje, najniższa emerytura wyniesie 1100 zł, czyli wzrośnie o 70,20 zł.

Podkreśla jednocześnie, że w przypadku osób, które nie wypracowały stażu i mają emeryturę poniżej minimalnej, jest mowa o waloryzacji tylko procentowej, wynoszącej 2,86 proc.

Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wyniesie 825 zł.

Waloryzacja nastąpi od 1 marca w kolejnych transzach – we wszystkich terminach płatności osoby będą otrzymywać świadczenie.

− Czyli nie jest tak, że wszystkie osoby otrzymają wyższe świadczenie 1 marca, świadczenie otrzymamy w kolejnych terminach płatności praktycznie co 5 dni i co 5 dni kolejne świadczenia rosną – wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz.

Wyjaśnijmy - to ZUS decyduje o tym, w jakim terminie będzie wypłacał świadczenie danej osobie – w tym zakresie sam podejmuje decyzję. Jak wynika z art. 130 ustawy emerytalnej, świadczenia wypłaca się za miesiące kalendarzowe w dniu ustalonym w decyzji organu rentowego jako termin płatności świadczeń. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca emerytury i renty w sześciu terminach – do 5, 6, 10,15, 20 i 25 dnia każdego miesiąca.

Arkadiusz Ekiert, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Waloryzacja rent i emerytur w 2019 r. najwyższa od lat, ale uwaga na inflację

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2018 18:23
W parlamencie toczą się prace nad rządowym projektem ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm przyjął ustawę ws. waloryzacji rent i emerytur w 2019 r. Przewiduje podwyżkę o co najmniej 70 zł

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 15:11
Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy w sprawie waloryzacji emerytur i rent. Zgodnie z rządową nowelizacją od 1 marca 2019 r. emerytury i renty wzrosną o co najmniej 70 zł; najniższe będą wynosiły 1100 zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cztery najważniejsze zmiany dotyczące pracowników w 2019 r.: płaca minimalna, waloryzacja rent i emerytur, nowy system emerytalny, PIT

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2018 17:10
W 2019 r. pracujących Polaków czekają cztery kluczowe zmiany, wszystkie związane z wynagrodzeniami, emeryturami i podatkami.
rozwiń zwiń