Zawaliła się ściana zabytkowej giełdy w Kopenhadze. "Runąć mogą kolejne mury"

2024-04-18, 20:14

Zawaliła się ściana zabytkowej giełdy w Kopenhadze. "Runąć mogą kolejne mury"
Dania. Straż pożarna: zawaliła się jedna ze ścian spalonej Starej Giełdy w Kopenhadze. Foto: PAP/EPA/Thomas Traasdahl

W Kopenhadze zawaliła się jedna ze ścian zabytkowej Starej Giełdy Papierów Wartościowych. Jest to konsekwencja pożaru, który we wtorek objął budynek, będący symbolem stolicy Danii.

Runęła ściana od strony kanału, nie uszkadzając przy tym innych budynków. - Naprawdę liczyliśmy, że uda nam się ocalić fasadę - mówił podczas briefingu dowodzący akcją Jakob Vedsted Andersen z kopenhaskiej straży pożarnej.

Wcześniej za pomocą dźwigów ustawiono przy ścianie kontenery wypełnione blokami z betonem, aby ustabilizować konstrukcję. Nie zdołano jednak w porę założyć zakotwiczeń.

Według ratowników "nie ma doniesień o ofiarach zawalenia".

"Runąć mogą kolejne mury"

Andersen dodał, że "nie można wykluczyć, że runąć mogą kolejne mury". Ściany są osłabione na skutek ekstremalnie wysokiej temperatury oraz naruszenia konstrukcji budynku.

Straż pożarna szacuje, że z pożaru ocalała połowa zabytkowego gmachu, ale z powodu akcji gaśniczej (zalania wodą) ogólnie zniszczenia są znaczne. Runęła wieża z iglicą, którą tworzyły splecione ogony smoków, a także zawalił się miedziany dach.

Zabytek przechodził remont

W zabytku mieściły się biura Duńskiej Izby Handlowej, budynek przechodził remont i był obłożony rusztowaniami oraz przykryty plandeką, co ułatwiło rozprzestrzenienie się pożaru. Przyczyna pojawienia się ognia nie została jeszcze ustalona.

Budowę Giełdy z czerwonej cegły i piaskowca o długości 150 metrów, według projektu braci architektów Lorenza i Hansa van Steenwinckel, rozpoczęto w 1618 roku, a dach ukończono w 1624 roku, dlatego modernizacja tej części miała być gotowa na jubileusz 400-lecia.

Budynek wzniesiony na polecenie króla Christiana IV

Stara Giełda Papierów Wartościowych w Kopenhadze, to jeden z najstarszych i najbardziej znanych zabytków stolicy Danii, w którym znajduje się ogromna kolekcja dzieł sztuki. Budynek położony blisko parlamentu Christiansborg i siedziby rządu, został zbudowany na zlecenie króla Christiana IV. Do lat 70. XX wieku pełnił funkcję giełdy.

Znajdujące się tam dzieła sztuki zostały przewiezione do Muzeum Narodowego. Z budynku wyniesiono też zabytkowe lustra, żyrandole, mniejsze rzeźby i inne elementy dziedzictwa kulturowego, które dało się przenieść. W pożarze, oprócz część dzieł sztuki, których nie dało się uratować, ucierpiały też zabytkowe meble i podłogi.

Czytaj także:

PAP, IAR/łl

Polecane

Wróć do strony głównej