Rosyjskie embargo bije w polski sektor mleczarski. Eksport o 20 proc. mniejszy

Obowiązujące od roku obostrzenia eksportowe spowodowały, że z mapy kontrahentów sektora mleczarskiego zginął duży i ważny rynek. To spowodowała, że w pierwszym kwartale tego roku, wartość eksportu przetworów mleczarskich z Polski wyniosła 384 miliony euro i była o jedna piątą niższa niż przed rokiem.

2015-08-01, 18:02

Rosyjskie embargo bije w polski sektor mleczarski. Eksport o 20 proc. mniejszy
Eksport polskiego sektora mleczarskiego spadł o 20 proc.Foto: Pixabay

Posłuchaj

Rok temu rosyjski rynek zamknął się dla unijnej żywności. Producenci i przetwórcy musieli z dnia na dzień poradzić sobie bez bliskiego i chłonnego rynku. Jak im się to udało? / Michał Fedusio, Polskie Radio/.
+
Dodaj do playlisty

Polska była czołowym dostawcą produktów mleczarskich dla tamtejszych konsumentów.

Rosyjski rynek bardzo opłacalny dla polskich producentów sera

Radosław Iwański z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka przyznaje, że Rosjanie byli dobrymi i hojnymi klientami. Konsumowali znaczną część eksportowanych przez nas serów.

W dodatku, tamtejsi kupcy oferowali Polakom bardzo atrakcyjne marże zysku, nie do uzyskania nigdzie indziej na świecie.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Bartosz Urbaniak z zarządu banku BGŻ BNP Paribas zauważa, że zamknięcie rynku rosyjskiego odczuwają wszyscy duzi eksporterzy mleka w Unii Europejskiej.

Jego zdaniem, w dobie embarga warto walczyć o nowych odbiorców z innych krajów, także tych spoza Europy. Szansę dostrzega szczególnie w tych krajach, które będą wysyłać większość swoich produktów do Chin oraz Rosji. Te dwa kraje to obecnie czołowi odbiorcy nabiału.

IAR, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej