Rosja: zakaz importu polskiej produkcji rybnej, w tym konserw
Rossielchoznadzor (Rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego) poinformował we wtorek, że od środy wprowadza zakaz importu z Polski produktów rybnych, w tym konserw. Instytucja uzasadnia to brakiem zgody na inspekcje w polskich firmach.
2015-10-01, 15:30
Posłuchaj
Na swej stronie internetowej Rossielchoznadzor napisał we wtorek wieczorem, że w dniach 26 października do 6 listopada 2015 roku planowano inspekcje w polskich przedsiębiorstwach, które eksportują swą produkcję na obszar Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej.
Według strony rosyjskiej, polskie firmy nie chciały współpracować
Wg tego źródła 25 września do Rossielchoznadzoru - inicjatora inspekcji - nadeszła informacja, że polskie przedsiębiorstwa odmawiają zgody na jej przeprowadzenie, przy czym większość firm, jak twierdzi Rossielchoznadzor, nie wymieniła uzasadnionych przyczyn swojej decyzji.
Rossielchoznadzor pisze, że decyzję o tymczasowym zakazie wwozu do Rosji produkcji rybnej z polskich firm podjęto "uwzględniając niejednokrotne przeniesienie przez stronę polską terminów przeprowadzenia inspekcji, odmowę przeprowadzenia inspekcji w przedsiębiorstwach" widniejących w rejestrze tych, których produkcja wwożona na teren Unii Celnej podlega kontroli. Zaznaczono, że decyzja ta jest zgodna z ustawodawstwem Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej.
W sierpniu rosyjska Federalna Służba ds. nadzoru w sferze ochrony praw konsumentów (Rospotriebnadzor) wprowadziła zakaz importu z Polski szprotek. Rospotriebnadzor uzasadnił decyzję "wskaźnikami organoleptycznymi" i "niezgodnością ze stanem faktycznym danych z etykietki, dotyczących wartości odżywczej i energetycznej".
Wartość eksportu ryb do Rosji to 48 tysięcy euro
Minister wylicza, że na Wschód wysłaliśmy w ubiegłym roku około 60 ton przetworów rybnych, co określił mianem "śmiesznej liczby". Potwierdził, że polskie przetwórnie ryb nie chciały poddawać się kontrolom, gdyż wiedziały, że chęć dopuszczenia polskich wyrobów do sprzedaży przez Rosyjską Federalną Służbę Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) jest fikcyjna.
Wartość eksportu ryb do Rosji wyniosła w ubiegłym roku około 48 tysięcy euro. Tymczasem całkowita wartość sprzedaży przetworów i konserw z ryb z Polski przekroczyła 188 milionów euro. Głównym odbiorcą naszych wyrobów jest Unia Europejska - w szczególności Niemcy.
REKLAMA
IAR, PAP, fko
REKLAMA