Potrzebna pomoc dla producentów mleka. Litr mleka w skupie – 70 groszy

Producenci mleka czekają na pomoc Komisji Europejskiej. Bruksela opracowuje obecnie system wsparcia z uwagi na trudną sytuację rynkową rolników.

2016-06-28, 19:03

Potrzebna pomoc dla producentów mleka. Litr mleka w skupie – 70 groszy
W ciągu roku produkcja mleka zwiększyła się w skali roku o 8 procent. . Foto: pixabay

Posłuchaj

̶ Ceny w bardzo wielu mleczarniach czy podmiotach skupujących wynoszą czasami około 70 groszy. Za taką cenę nie da się wyżyć - to poniżej kosztów produkcji" , wskazuje Radosław Iwański z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. /IAR/.
+
Dodaj do playlisty

W ostatnim roku znacząco spadły ceny skupu surowca. Ma to związek z niższym, niż planowano wzrostem konsumpcji na świecie, ale i zniesieniem limitów na produkcję mleka w Europie - wskazuje Radosław Iwański z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Za litr mleka w skupie w wielu spółdzielniach można dostać 70 groszy

̶  Ceny w bardzo wielu mleczarniach czy podmiotach skupujących wynoszą czasami około 70 groszy. Za taką cenę nie da się wyżyć - to poniżej kosztów produkcji" - wskazuje ekspert.

Radosław Iwański dodaje, że kryzys branży mleczarskiej zauważalny jest nie tylko w Polsce, ale i w pozostałych krajach Wspólnoty.

̶  Z tymi samymi kłopotami borykają się rolnicy z Irlandii, którzy mocno zwiększyli produkcję. Oni mają jednak mniejsze koszty, aniżeli my czy Niemcy z uwagi na inny system hodowli. Niemniej, sytuacja jest bardzo trudna - dodaje R. Iwański.

REKLAMA

Polski resort rolnictwa walczy o wsparcie: pomoc de minimis i odstąpienie od spłat za przekroczenie kwot mlecznych

O interwencję rynkową do struktur unijnych zabiega między innymi szef polskiego resortu rolnictwa Krzysztof Jurgiel:

̶  W ciągu roku produkcja mleka zwiększyła się w skali roku o 8 procent. Można zastosować mechanizmy rekompensujące na przykład zaniechanie produkcji. W tym celu można zastanowić się nad zwiększeniem limitów krajowej pomocy de minimis - wyjaśnia minister.

Krzysztof Jurgiel chce między innymi, by polscy producenci mleka nie musieli spłacać pozostałych rat za przekroczenie limitów produkcyjnych za ubiegły rok.

REKLAMA

̶  W następnym tygodniu nasi eksperci pojadą, by uzgodnić z Komisją te rozwiązania. Występują zastrzeżenia rynkowe, choć tłumaczyłem unijnemu komisarzowi, że to byłby mechanizm polski spoza środków unijnych. Wierzę, że coś uda się zrobić - dodaje minister rolnictwa.

Polski resort domaga się także wsparcia dla rynków: wieprzowiny oraz owoców i warzyw. Plan wsparcia rolników Komisja Europejska ma przedstawić w przyszłym miesiącu.

IAR, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej