ASF: protest rolników w Białymstoku. Domagają się skupu tuczników

Skupu tuczników ze stref objętych ograniczeniami w związku z wirusem ASF, rządowej pomocy, by utrzymać produkcję trzody chlewnej w obszarach zagrożenia ASF, depopulacji dzików na wschód od Wisły - domagają się m.in. rolnicy, którzy we wtorek protestują przed urzędem wojewódzkim w Białymstoku.

2016-08-30, 14:35

ASF: protest rolników w Białymstoku. Domagają się skupu tuczników
. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

Rzeczniczka PZŁ Diana Piotrowska: myśliwi realizują rozporządzenie ministra rolnictwa w zakresie odstrzału sanitarnego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Rolnicy z Polskiego Związku Zawodowego Rolników oraz OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych domagają się spotkania z wojewodą podlaskim Bohdanem Paszkowskim. Przed urząd przyszło kilkadziesiąt osób.

Rolnicy domagają się dymisji wojewódzkiego lekarza weterynarii w Białymstoku oraz powiatowych lekarzy weterynarii w Białymstoku i Hajnówce. Chcą wypłaty do 7 września odszkodowań za utylizację zwierząt, które zostały zabite w miejscach wykrycia ognisk ASF. Domagają się też uruchomienia od 1 września - po cenach rynkowych - skupu tuczników ze stref zagrożonych. Postulują również powstanie rządowego programu pomocowego, by utrzymać produkcję trzody chlewnej w obszarach zagrożonych ASF.

Rolnicy chcą delegalizacji Polskiego Związku Łowieckiego

Protestujący opowiadają się również za nowym programem bioasekuracji i finansowej pomocy rządu w tym zakresie. W swoich postulatach domagają się też "zmian personalnych" w Ministerstwie Rolnictwa, chcą też m.in. delegalizacji do końca 2016 r. Polskiego Związku Łowieckiego.

Rzeczniczka PZŁ Diana Piotrowska odpowiadając na zarzuty pikietujących, informuje, że myśliwi realizują rozporządzenie ministra rolnictwa w zakresie odstrzału sanitarnego. Mówi ono o utrzymaniu średniego zagęszczenia 0,5 dzika na kilometr kwadratowy.

- Obecnie, zagęszczenie dzika na Mazowszu i Lubelszczyźnie, gdzie także występuje ASF, wynosi 0,59 dzika na kilometr kwadratowy, natomiast na Podlasiu - 0,41 dzika. Myśliwi ograniczają populację, doprowadzając nawet do niższego wskaźnika niż zalecany - uważa rzeczniczka Związku.

Zgodnie z rozporządzeniem, na odstrzelenie 40 tysięcy dzików koła łowieckie mają czas do końca roku. Jak wylicza Diana Piotrowska, na Podlasiu zrealizowano 62 procent odstrzałów.

REKLAMA

- Według nas, sztucznie podsycana jest wojna rolników z myśliwymi. To próba odwrócenia uwagi od braku efektywnych działań ze strony resortu rolnictwa - twierdzi Diana Piotrowska.

Resort rolnictwa przygotowuje dwie specustawy

Ministerstwo Rolnictwa opracowuje dwie specustawy w związku z występowaniem ASF. Mają zawierać rynkowe i systemowe propozycje zwalczenia wirusa. Obie regulacje mają być omawiane na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów.

Dotychczas w Polsce wykryto 18 ognisk wirusa ASF, głównie w Podlaskiem, wirusa potwierdzono również w Lubelskiem i Mazowieckiem. Potwierdzono też 108 przypadków ASF u dzików u około 170 dzików (czasem jednym przypadkiem była określana np. grupa dzików).

PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej