KRUS: Sejm poparł nowelizację ustawy. Rolnik będzie mógł więcej "dorobić"
Rolnik będzie mógł "dorobić" do wysokości minimalnego wynagrodzenia, bez konieczności rezygnacji z ubezpieczenia w KRUS - zakłada nowela ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, uchwalona w piątek przez Sejm.
2016-10-21, 10:24
Posłowie przyjęli trzy poprawki PiS doprecyzowujące przepisy. Jedna z nich określa sposób zmiany umowy o pracę na umowę mianowania.
Najwięcej uwag do zmian przepisów kadrowych
Podczas prac nad nowelizacją ustawy, posłowie najwięcej uwag zgłaszali do zmian przepisów kadrowych. Przedstawiciele klubów PSL, PO i Nowoczesnej dowodzili, że w noweli ustawy o KRUS chodzi głównie o wymianę kadr z "nie swoich na swoich".
Według noweli "prezes Kasy powołuje i odwołuje kierowników komórek organizacyjnych i ich zastępców w centrali, oddziałach regionalnych i placówkach terenowych oraz dyrektorów oddziałów regionalnych i ich zastępców, kierowników placówek terenowych i ich zastępców, a pozostałych zatrudnia na podstawie umowy o pracę".
Zarabianie na podstawie umów innych niż umowa o pracę
Ustawa zakłada również, że rolnik może "dorobić” nie do granicy obecnej – czyli połowy minimalnego wynagrodzenia - ale do kwoty całości tego wynagrodzenia, nie tracąc ubezpieczenia w KRUS.
Dotyczy to zarabiania na podstawie umów innych niż umowa o pracę. Przepis ten ma rozwiązać kwestię pobierania wynagrodzenia za zasiadanie w radach nadzorczych. Według resortu rolnictwa, sprawa dotyczy ok. 2,3 tys. osób.
PAP, awi
REKLAMA