Rolnik dorobi na zlecenie poza rolnictwem 2 tys. zł miesięcznie i zostanie w KRUS
Senacka komisja opowiedziała się jednogłośnie za zmianą ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.
2016-11-02, 17:17
Posłuchaj
Nowelizacja przewiduje, że rolnik będzie mógł „dorobić”, pracując na zlecenie lub w radzie nadzorczej do wysokości minimalnego wynagrodzenia, bez konieczności rezygnacji z ubezpieczenia w KRUS-ie.
Wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski powiedział IAR, że ustawa, którą przygotowali posłowie PiS wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rządu i jest zbieżna z postulatami organizacji rolniczych.
Rolnik będzie mógł dorobić 2 tys. zł miesięcznie bez utraty ubezpieczenia KRUS
Dodał, że do tej pory rolnik pełniący np. funkcje w radach nadzorczych spółdzielni mleczarskich czy innych spółdzielni rolniczych, by nie wypaść z KRUS, mógł zarobić maksymalnie połowę minimalnego wynagrodzenia. „W tej chwili zostaje to zwiększone do jednego minimalnego wynagrodzenia, czyli od 1 stycznia 2017 roku będzie to 2 tysiące złotych” - wyjaśnił wiceminister.
Kolejna zmiana dotyczy rozszerzenia katalogu osób powoływanych i odwoływanych przez prezesa KRUS o zastępców kierowników organizacyjnych w centrali, w oddziałach regionalnych i placówkach terenowych KRUS oraz o dyrektorów i kierowników oddziałów regionalnych i ich zastępców. Rafał Romanowski zaprzeczył, jakoby chodziło o wymianę kadr. Takie zarzuty padały z ust opozycji podczas prac sejmowych.
REKLAMA
Wiceminister rolnictwa powiedział, że „to nie dotyczy jakichkolwiek zmian kadrowych w takim sensie, że nie wzrośnie zatrudnienie”. Wyjaśnił, że powodem zmiany art. 60 ust.1 jest ujednolicenie schematu organizacyjnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, czyli doprecyzowanie nowelizacji z 21 grudnia 2015 roku przez dopisanie precyzyjne poszczególnych komórek organizacyjnych KRUS.
Nowelizacji ustawy, którą Sejm uchwalił 21 października tego roku, nie ma w porządku najbliższego posiedzenia Senatu, rozpoczynającego się jutro. Nie jest jednak wykluczone, że porządek zostanie rozszerzony o tę właśnie ustawę.
IAR, jk
REKLAMA