Biostrateg wspiera innowacje w rolnictwie

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wspiera innowacyjne rozwiązania stosowane w produkcji rolniczej i przetwórstwie rolno-spożywczym.

2017-08-17, 18:26

Biostrateg wspiera innowacje w rolnictwie
Dzięki wsparciu Biostratega opracowano konstrukcje opryskiwaczy tunelowych.Foto: worradirek/Shutterstock.com

Posłuchaj

O programie Biostrateg wspierającym innowacje w rolnictwie, finansowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w Agro Faktach radiowej Jedynki./Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Udzielana pomoc ukierunkowana jest na wykorzystanie   wyników prac badawczych w praktyce produkcyjnej.  

Najważniejszy program skierowany do branży rolno-spożywczej, to Biostrateg.

− Jest on właśnie podsumowywany, wyjaśnia Adrianna Pawlik z działu Koordynatorów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

230 wniosków w ramach programu Biostrateg

I dopowiada, że w ramach programu w trzech konkursach złożono ponad 230 wniosków, kwota przeznaczona przez Centrum wyniosła 500 mln zł, a obecnie wyłonionych jest do finansowania 21 projektów i kolejne 16 czeka na podpisanie umów w ramach trzeciego konkursu Biostrateg.

REKLAMA

Pomoc można uzyskać również w ramach innych programów

− Choć najważniejszy program  nie oferuje w tej chwili udziału w konkursach, to istnieją również inne  możliwości uzyskania dofinansowania - zaznacza Adrianna Pawlik.

− Można się o nie starać w ramach programów horyzontalnych, mówi gość Agro Faktów.

Dzięki wsparciu opracowano konstrukcje opryskiwaczy tunelowych

Z takiego wsparcia skorzystał między innymi Wojciech Bury właściciel firmy, w której opracowano  konstrukcje innowacyjnych opryskiwaczy tunelowych, wykorzystywanych w sadownictwie, umożliwiających odzyskiwanie substancji użytej do oprysków. 

Jak wyjaśnia Wojciech Bury, substancja ochrona rozpylana na rośliny trafia na ścianki tunelu, skąd jest odsysana z powrotem i ponownie używana do oprysku.

REKLAMA

Adrianna Pawlik podkreśla, że Narodowe Centrum Badań i Rozwoju co do zasady nie finansuje samej komercjalizacji wyników badań.

Jest możliwość dofinansowania prac służących komercjalizacji wynalazków

− Finansujemy projekty w których prowadzone są badania na wszystkich stopniach gotowości technologicznej – od badan podstawowych do przygotowania do wdrożenia, ale wprowadziliśmy też możliwość dofinansowania prac mających na celu komercjalizację innowacji i wynalazków, mówi Adrianna Pawlik.

Zdaniem przedsiębiorcy Wojciecha Burego,  dofinansowanie które otrzymał stanowi istotne wsparcie przy realizacji wspomnianego projektu innowacyjnych opryskiwaczy. Dotyczy ono kilku jego etapów.

Jest szybka ścieżka rozpatrywania wniosków o wsparcie

Warto przypomnieć, że ramach tak zwanej Szybkiej ścieżki, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wprowadziło rozwiązania pozwalające na przyspieszenie rozpatrywania wniosków o wsparcie.

REKLAMA

Jedno z tych rozwiązań to wizyty ekspertów u potencjalnych beneficjentów, jeszcze przed złożeniem  przez nich wniosku o pomoc, pozwalające na ocenę projektu we wczesnej fazie jego przygotowania.

Dariusz Kwiatkowski, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej