PE: głosowanie ws. ograniczenie zawartości kadmu w nawozach
W Parlamencie Europejskim w Strasburgu zakończyła się debata nad nowym rozporządzeniem w sprawie limitów zawartości metali ciężkich w nawozach. Na wtorek zaplanowano głosowanie.
2017-10-24, 07:51
Posłuchaj
Projekt zakłada między innymi obniżenie dopuszczalnej zawartości kadmu w produktach nawozowych. Zmianom sprzeciwia się Polska, która jest największym producentem nawozów w Europie. Polscy europarlamentarzyści przekonują, że rozporządzenie doprowadzi do podwyższenia kosztów prowadzenia upraw dla rolników i utraty miejsc pracy w sektorze chemicznym.
Wzmocnienie rynku rosyjskiego?
Jadwiga Wiśniewska z grupy Europejskich Konserwarystów i Reformatorów zwróciła uwagę, że po wprowadzeniu zmian europejskie koncerny chemiczne będą musiały sprowadzać więcej surowców w Rosji.
To właśnie Rosja dysponuje złożami fosforytów, które mają niską zawartość kadmu. Do tej pory europejskie firmy sprowadzały fosforyty głównie z Afryki północnej, gdzie zawartość kadmu w surowcu jest wysoka.
- Jestem przekonana, że koledzy Putina już zacierają ręce, bo Państwo szykujecie im naprawdę duży biznes - mówiła podczas wystąpienia europosłanka.
REKLAMA
Dariusz Rosati z Europejskiej Partii Ludowej dodał, że brakuje twardych dowodów na to, iż stosowanie nawozów zawierających kadm przekłada się później na zawartość tej substancji w żywności. Jak mówił, musimy być ostrożni, gdy wygłaszamy takie twierdzenia.
Zmiany popiera między innymi Martin Häusling, z europejskiej grupy Zielonych.
- To środek ostrożności, który owszem, będzie nas kosztował, ale musi zostać wprowadzony dla ochrony środowiska. Chcemy korzystać więcej z naturalnych produktów nawozowych - mówił podczas wystąpienia.
Oprócz Polski zmianom sprzeciwiają się też między innymi Hiszpania, Portugalia i Irlandia.
REKLAMA
Polska największym producentem nawozów w Europie
Część komentatorów uważa bowiem, że rozporządzenie może uderzyć w polski sektor chemiczny, w tym w polskie Azoty, oraz doprowadzić to wzrostu cen nawozów.
Projekt rozporządzenia obniża między innymi limit zawartości kadmu w produktach nawozowych. Ma to ograniczyć zanieczyszczenie gleb.
Według części europosłów, może to uderzyć w europejski sektor chemiczny i wzmocnić rynek rosyjski.
Polska jest największym producentem nawozów w Europie.
REKLAMA
IAR, awi
REKLAMA