Minister Jurgiel o Wspólnej Polityce Rolnej i problemach polskich rolników
W ciągu ostatnich kilku dni obecne problemy polskich rolników i przyszłość rolnictwa, Wspólnej Polityki Rolnej były poruszane podczas spotkań polskiego ministra rolnictwa, Krzysztofa Jurgiela zarówno z unijnym komisarzem do spraw rolnictwa, Philem Hoganem, jak i ze słoweńskim wicepremierem Dejanem Żidanem oraz z rolnikami w Białymstoku.
2017-10-30, 15:39
Posłuchaj
W Polsce problemem ciągle pozostaje afrykański pomór świń. Powoduje destabilizację sytuacji na rynku wieprzowiny i niepokój co do przyszłości w regionach dotkniętych tą chorobą.
Polska walczy o rekompensaty związane z ASF
Dlatego minister rolnictwa, Krzysztof Jurgiel zwrócił się do unijnego komisarza d/s rolnictwa o rekompensaty dla producentów trzody chlewnej w związku z ASF, ale nie był to jedyny temat omawiany z Philem Hoganem.
Polska chce aby UE włączyła się do polskich starań o dostęp polskich jabłek do USA
Jak zaznaczył minister Jurgiel, komisarz obiecał znaleźć środki na rekompensaty.
− Wystąpiliśmy o rozłożenie na kwartał limity dotyczące zbóż, o włączenie się Komisji Europejskiej w ułatwienie dostępu do amerykańskiego rynku polskich jabłek, wymienia minister Jurgiel.
REKLAMA
Trwa wypłata zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich
W Białymstoku, inaugurując wypłacanie zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich, minister zapewnił, że wszystkie zostaną wypłacone do końca listopada.
− Natomiast pozostała część dopłat należnej płatności obszarowej będą wypłacana od 1 grudnia, zapewnia minister Jurgiel.
I dodaje, że wnioski złożyło ponad 1,2 mln rolników.
W kwestii emerytur i rent rolniczych minister uspokoił rolników, mówiąc, że rząd obniżył wiek emerytalny dla nich. Dla rolników wynosi on 65 lat, dla kobiet – 60 lat.
W rozmowach ze Słowenią ważna kwestia pozycji rolnika w łańcuchu żywieniowym
− Polska i Słowenia mają wspólne stanowisko w kwestii nieuczciwej konkurencji czyli inaczej pozycji rolnika w łańcuchu żywnościowym - powiedział polki minister rolnictwa.
− Jesteśmy zdecydowani popierać rozwiązania eliminujące nieuczciwe praktyki w handlu, szczególnie między dostawcą a supermarketami, mówił minister Jurgiel.
Nie dla podwójnych standardów żywności
Również co do podwójnej jakości artykułów rolno-spożywczych oba kraje mają tę samą opinię.
Jak podkreśla gość radiowej Jedynki, Komisja Europejska powinna ustanowić zasady kontroli w poszczególnych państwach a następnie ustanowć unijne prawo eliminujące te praktyki.
Minister podkreśli, że wspólne stanowisko Grupy Wyszehradzkiej poszerzonej o Słowenię, Rumunię i Bułgarię ma duże znaczenie w czasie negocjacji na forum Unii Europejskiej.
A silna Wspólna Polityka Rolna po 2020 roku i wzmocnienie pozycji producentów w łańcuchu dostaw żywności z pewnością leżą w interesie także polskich rolników.
Aleksandra Michałek–Tycner, jk
REKLAMA
REKLAMA