X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Pierwszy od 6 lat przypadek Choroby Szalonych Krów w Polsce. Instytut Weterynarii uspokaja

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 21:33
Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach potwierdza pierwszy od prawie sześciu lat przypadek BSE w Polsce, czyli tzw. choroby szalonych krów. Jednocześnie służby weterynaryjne podkreślają, że jest to przypadek pojedynczy, który nie wpływa na przykład na możliwość eksportu wołowiny przez Polskę.
Audio
  • Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach potwierdza pierwszy od prawie sześciu lat przypadek BSE w Polsce, czyli tzw. choroby szalonych krów. Jednocześnie służby weterynaryjne podkreślają, że jest to przypadek pojedynczy, który nie wpływa na przykład na możliwość eksportu wołowiny przez Polskę. /IAR/.
  • Według profesora Krzysztofa Niemczuka, podobne pojedyncze przypadki choroby szalonych krów zdarzają się w innych krajach./IAR/.
Przypadek choroby szalonych krów został potwierdzony 31 stycznia w Mirsku na Dolnym Śląsku.
Przypadek choroby szalonych krów został potwierdzony 31 stycznia w Mirsku na Dolnym Śląsku.Foto: pixabay

Wcześniej o jednostkowym ognisku choroby poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE), według której przypadek choroby szalonych krów został potwierdzony 31 stycznia w Mirsku na Dolnym Śląsku.

W tym przypadku mamy do czynienia z „atypowym przypadkiem”. To była stara krowa

Ale dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego profesor Krzysztof Niemczuk podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem, że odnotowany przypadek ma charakter atypowy.

"Atypowość tego przypadku polega na tym, że występuje on po prostu raz na jakiś czas u krów w starszym wieku. Co najważniejsze, fakt, że jest to atypowy przypadek BSE powoduje, że kraj nie traci statusu znikomego ryzyka, a w związku z regulacjami Światowej Organizacji Zwierząt, Polska nie traci możliwości eksportu polskiej, bezpiecznej, zdrowej wołowiny na rynek unijny i rynki państw trzecich" - wyjaśniał dyrektor PIWet.

Według profesora Krzysztofa Niemczuka, podobne pojedyncze przypadki "choroby szalonych krów" zdarzają się w innych krajach. "Ostatnio, tak jak monitorowaliśmy, taka sytuacja miała miejsce w Brazylii, Kanadzie, więc takie przypadki atypowego BSE po prostu raz na jakiś czas się zdarzają w państwach, które mają taki status jak Polska, czyli kraj znikomego ryzyka" - powiedział.

Poprzedni przypadek "choroby szalonych krów" w Polsce odnotowano w marcu 2013 roku. BSE po raz pierwszy zostało stwierdzone w 1986 roku w Wielkiej Brytanii. W latach 90. w Europie wybuchła epidemia tej choroby, wybijano wówczas masowo całe stada bydła.

PAP, jk

Zobacz więcej na temat: krowy zdrowie rolnictwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak