X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Więcej ziemi dla rolników". Nowy program resortu powiązany z Polskim Ładem

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 15:00
- Uruchomiona została przeglądarka nieruchomości należących do Skarbu Państwa, która pozwala rolnikom na sprawdzenie, gdzie znajdują się państwowe grunty, które mógłby być użytkowane do produkcji rolnej - poinformował na konferencji prasowej minister rolnictwa Grzegorz Puda. Program ma ułatwić rolnikom zakup ziemi z rezerw państwa.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

-Projekt - to centralny system informatyczny, którego dotychczas nie było. Po raz pierwszy system pozwala rolnikom sprawdzić, gdzie są wolne grunty, które należą do państwa, które z tych gruntów będą mogły być wykorzystane do produkcji rolnej. Ta przeglądarka zostaje udostępniona na stronie internetowej Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz na platformie eRolnik - mówił minister Grzegorz Puda.

-Udostępniamy rolnikom pełną wiedzę, bazę o działkach w Zasobie Rolnym Skarbu Państwa - zaznaczył minister. Dodał, że obecnie w tym zasobie znajdują się grunty o powierzchni 1,4 mln ha, z czego ok. 200 tys. ha jest do rozdysponowania – czyli wolnych, z możliwością dzierżawy bądź zakupu w drodze przetargu.

Jest to pierwszy taki przypadek, gdy rolnicy mają możliwość wglądu w bazę Zasobu i weryfikację "tego, co dzieje się na polu w stosunku do tego, co jest w mapach". Katalog pozwala jeszcze szybciej poszukiwać, a docelowo również pozyskiwać grunty rolne w postaci dzierżawy przy przetargów - podkreślił szef resortu rolnictwa.

"Więcej ziemi dla rolników"

Minister podkreślił, że inicjatywa "Więcej ziemi dla rolników", której wynikiem jest uruchomienie przeglądarki nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, jest elementem Polskiego Ładu i jest działaniem bardzo oczekiwanym przez rolników.

Ministerstwo Rolnictwa oraz KOWR planują drugi  etap projektu. Docelowo, będą nowe funkcjonalności przeglądarki. Zostanie ona rozbudowana o prezentację graficzną na własnej platformie geolokalizacyjnej lub w oparciu o integrację z narzędziami takimi jak w geoportalu.

-Pozytywne skutki przygotowywanych przepisów odczuje prawie 100 proc. rodzinnych gospodarstw rolnych - powiedział w czwartek minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda.


rolnictwo zboże kombajn shutterstock_1244988253 1200.jpg
Ustawowe dziedziczenie rodzinnych gospodarstw. Trwają prace nad projektem

Co dla rolników w Polskim Ładzie ?

-To ustawa, która tak naprawdę ma przywrócić godność ekonomiczną i społeczną małym i średnim gospodarstwo rolnym - powiedział Puda. Dodał, że ustawa będzie zawierała kilkanaście pakietów w kilkudziesięciu obszarach, przez co - jak zaznaczył - "można szacować, że pozytywne skutki nowych przepisów odczuje prawie 100 proc. wszystkich rodzinnych gospodarstw rolnych". Wyjaśnił, że będą to korzyści podatkowe, gospodarcze, społeczne; np. "związane z dziedziczeniem", po to by zapobiec odpływowi młodych ludzi ze wsi, zachęcić ich do zakładania tam rodzin.


biuro administracja 1200.jpg
Poczta Polska, KRUS i ZUS łączą siły. Ich pracownicy pomogą wypełnić wnioski o świadczenie 300+

Co z handlem detalicznym ?

Puda wskazał również, że trwają prace nad rozszerzeniem tzw. Rolniczego Handlu Detalicznego (RHD), czyli przepisów, które umożliwiają producentom rolnym sprzedaż wyprodukowanej przez siebie żywności. Obecnie - jak przypomniał - rolnicy mogą bezpośrednio dostarczać swoje wyroby m.in do lokalnych sklepów czy punktów gastronomicznych, a po rozszerzeniu będą mogli to robić na terenie całego kraju. Dzięki temu - jak mówił - górale będą mogli sprzedawać np. oscypki czy jagnięcinę nad morzem.

-Chcemy, żeby rolnicy mogli sprzedawać swoje produkty na dużo większym obszarze niż obecnie, co będzie oznaczało dla nich zwiększenie rynku zbytu i dodatkowe środki, a dla klientów - możliwość zakupu żywności lepszej jakości i po niższej cenie - powiedział minister Puda.

Podkreślił, że rozszerzenie RHD wpisuje się w rządową politykę skrócenia łańcuchów dostaw, a ponadto służy dywersyfikacji dostaw żywności. Przypomniał również, że to "właśnie małe i średnie gospodarstwa rolne uratowały kraj przed kryzysem żywnościowym podczas pandemii".


PR24/PAP/sw


Czytaj także

Minister rolnictwa: priorytetem jest, aby gospodarstwo rolne miało swojego następcę

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 10:40
Chcemy, by małe i średnie gospodarstwa rolne były tymi, które odczują rzeczywiste wsparcie państwa - powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda. Dodał, że jest ważne, by rolnik, który chce przejść na emeryturę nie musiał przepisywać gospodarstwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak będą wydawane pieniądze z nowego budżetu UE na rolnictwo? Ministerstwo ujawniło szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 15:35
W resorcie rolnictwa trwają prace nad zatwierdzeniem planów wydatkowania środków z nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Chodzi o Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2021-2027. Ostatnie korekty wprowadzono też do Krajowego Planu Odbudowy w segmencie rolnictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Utylizacja folii rolniczej z nowym dofinansowaniem. Wkrótce rusza nabór wniosków o wsparcie w zagospodarowaniu odpadów

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 11:11
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje uruchomienie drugiego naboru w ramach programu priorytetowego "Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej". Gminy oraz związki międzygminne będą mogły składać wnioski o dofinansowanie od 28 czerwca do 15 września. Budżet naboru wynosi 25 mln zł.
rozwiń zwiń