Szefowa KE wycofa projekt dot. ograniczenia pestycydów. Nie zgadzała się na niego Polska

Przewodnicząca Komisji Europejskiej zapowiedziała wycofanie projektu przepisów dotyczących ograniczenia pestycydów o połowę do 2030 roku. Ursula von der Leyen poinformowała o tym na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. To reakcja na protesty rolników, które rozlały się na kilka unijnych krajów. 

2024-02-06, 10:30

Szefowa KE wycofa projekt dot. ograniczenia pestycydów. Nie zgadzała się na niego Polska
KE może zmienić strategię ws. pestycydów.Foto: Shutterstock/ Valentin Valkov

Propozycja, którą wcześniej odrzucili deputowani, utknęła również w martwym punkcie w negocjacjach unijnych krajów.

- Ta propozycja stała się symbolem polaryzacji, więc musimy coś zrobić. Dlatego zaproponuję wycofanie tych przepisów. Ale temat pozostaje. Komisja przygotuje nową propozycję, bardziej dojrzałą - powiedziała Ursula von der Leyen.

Brak jednomyślności

W Komisji Europejskiej nie było jednomyślności w tej sprawie. Przeciwny przepisom był komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski, który argumentował, że są szkodliwe i niesprawiedliwe, bo nie biorą pod uwagę różnej sytuacji w krajach członkowskich. Przeciwna była i jest również Polska, o czym mówił niedawno minister rolnictwa Czesław Siekierski.

- Ta propozycja stała się symbolem polaryzacji, więc musimy coś zrobić. Dlatego zaproponuję kolegium komisarzy wycofanie tej propozycji. Ale temat pozostaje i by zrobić krok naprzód potrzebny jest dialog i inne podejście. Komisja przygotuje nową propozycję, bardziej dojrzałą po konsultacjach z zainteresowanymi stronami – powiedziała Ursula von der Leyen. 

REKLAMA

Szefowa Komisji przyznała dziś w Strasburgu, że ochrona przyrody może przynieść sukces jedynie dzięki podejściu opartemu na zachętach.

Potrzebne jest wzajemne zaufanie 

- Ponieważ tylko wtedy, gdy nasi rolnicy będą mogli żyć z ziemi, będą inwestować w przyszłość. I tylko wtedy, gdy wspólnie osiągniemy nasze cele klimatyczne i środowiskowe, rolnicy będą mogli nadal zarabiać na życie. Nasi rolnicy doskonale zdają sobie z tego sprawę. Powinniśmy obdarzyć ich większym zaufaniem – podkreśliła szefowa Komisji Europejskiej.

W Komisji Europejskiej nie było jednomyślności w tej sprawie. Przeciwny przepisom był komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski, który argumentował, że są szkodliwe i niesprawiedliwe, bo nie biorą pod uwagę różnej sytuacji w krajach członkowskich.

Przeciwna była i jest również Polska, o czym mówił niedawno minister rolnictwa Czesław Siekierski.

REKLAMA

Posłuchaj

Szefowa KE: "Ta propozycja stała się symbolem polaryzacji, więc musimy coś zrobić. Dlatego zaproponuję kolegium komisarzy wycofanie tej propozycji. Ale temat pozostaje i by zrobić krok naprzód potrzebny jest dialog i inne podejście. Komisja przygotuje nową propozycję, bardziej dojrzałą po konsultacjach z zainteresowanymi stronami." Źródło: IAR 0:25
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/mib

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej