more_horiz
Gospodarka

Ile zarobiliśmy w 2022 roku na eksporcie żywności? Znamy nowe dane resortu rolnictwa

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2023 12:35
W 2022 roku wartość eksportu żywności wyniosła 47,6 mld zł i była większa o 26,7 proc. w stosunku do 2021 roku - poinformował w środę wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
Polskie produkty spożywcze głównie trafiają na rynki krajów UE, gdzie wywożone jest ponad 74 proc. eksportowanej żywności. Największym odbiorcą w Unii są Niemcy (25 proc. eksportu).
Polskie produkty spożywcze głównie trafiają na rynki krajów UE, gdzie wywożone jest ponad 74 proc. eksportowanej żywności. Największym odbiorcą w Unii są Niemcy (25 proc. eksportu).Foto: Shutterstock

Był to rok, który był nietypowy, naznaczony wojną w Ukrainie, ale widać bardzo wyraźnie, że polscy rolnicy i polscy przedsiębiorcy produkujący żywność osiągnęli wielki sukces. Wzrost eksportu o blisko 30 proc. jest ogromnym sukcesem - ocenił wyniki eksportu żywności wicepremier Henryk Kowalczyk.

Stały wzrost sprzedaży za granicę

Wicepremier zwrócił uwagę, że istotny jest też bilans handlowy produktów rolno-spożywczego. Saldo w ubiegłym roku wzrosło do 15,5 mld euro wobec 12,6 mld rok wcześniej.

-Ta nadwyżka eksportu nad importem rośnie od kilku lat. Świadczy to o wielkiej sile polskiego eksportu, polskiego rynku rolno-spożywczego i produkcji rolnej - podkreślił szef resortu rolnictwa.

Dokąd eksportujemy?

Polskie produkty spożywcze głównie trafiają na rynki krajów UE, gdzie wywożone jest ponad 74 proc. eksportowanej żywności. Największym odbiorcą w Unii są Niemcy (25 proc. eksportu).

Z krajów poza unijnych jest to Wielka Brytania (8 proc.). W strukturze eksportu najwięcej pod względem wartości stanowi mięso i wyroby z mięsa. Na kolejnych pozycjach są produkty zbożowe, tytoniowe oraz produkty mleczne - wyliczał szef resortu rolnictwa.


PR24/PAP/sw